Sluchátka a Headsety (rady, tipy, zkušenosti)

O všem co můžeme využít s 9.x telefony

Sluchátka a Headsety (rady, tipy, zkušenosti)

Příspěvekod Dr. Nebolí to v čtv říj 07, 2010 6:45 pm

Pokud chcete využívat telefon jako přehrávač hudby, jistě se poohlédnete po alespoň trochu lepších sluchátkách. K některým modelům je sice při koupi dostanete, ovšem kvalita zvuku je nevalná, a hodí se spíš na pohodlné přijímání hovorů ve chvílích, kdy nemůžete použít ruce.
Konektivita:
Ne každý telefon od Nokie má stejný konektor. Některé starší modely disponují pouze archaickým pop-portem, novější telefony zase mají 2,5 mm jack, nebo plnohodnotný 3,5 mm. Už podle toho se bude odvíjet vaše volba. Samozřejmě lze zakoupit redukci, pomocí níž se dostanete na kýženou tří-a-půlu, a ani nejsou nijak drahé.

V případě, že má váš telefon pop-port, výrazně doporučuji vyhledávat originální Nokia redukce. Pop-port je čistě výmysl Nokie, a ne všechny redukce z Číny fungují tak, jak by měly. Vzácně mohou poškodit i telefon. Na výběr je buď AD-41, která má vlastní vyhrazené klávesy pro přepínání skladeb a hlasitosti, ale i na příjem hovoru. V balení dostanete originální sluchátka HS-20, která upřímně za moc nestojí. Ale jde o redukci, do které si můžete zapojit libovolná sluchátka s 3,5 mm jackem. Pokud nestojíte o sluchátka v balení ani o výborné klávesy pro přepínání sklateb a hlasitosti, doporučím zvolit levnější osekanou verzi, AD-46.

Pokud jste ti šťastnější, co mají telefon s 2,5 mm jackem, doporučím se poohlédnout v libovolném elektru po nějaké redukci. Na výběr je spousta variant, keré se od sebe liší délkou kabelu (některé nemají žádný) a cenou. Do 100 Kč byste se měli pohodlně vejít.


Výběr sluchátek:
V principu máte na výběr ze dvou druhů sluchátek. Můžete se rozhodnout pro bezdrátový bluetooth headsed, nebo klasická kabelová sluchátka. Obojí lze koupit originální od Nokie, či od některého z dalších výrobců.

>>Bluetooth Stereo Headset:
Výhody:
+ Neobtěžují vás kabely, které musíte zapojovat, skrývat pod tričkem, a které vám občas brání v otáčení hlavy
+ Zmizí nejčastější porucha sluchátek - zlomený kabel
+ S telefonem je pohodlnější manipulovat
+ Zpravidla pěkný zvuk
Nevýhody:
- Vyšší cena
- Velikost a hmotnost
- Nutnost nabíjet baterie
- Aktivní spojení bluetooth zatěžuje cpu, k pocítění u her


Zatímco u kabelových sluchátek doporučím podívat se na zboží některého z ostatních výrobců, u bluetooth stereo headsetu radím zůstat u Nokie. Hlavním problémem je především kompatibilita, která nemusí být u ostatních výrobců zaručena. V zásadě se držte bluetooth profilu. Alespoň jeden stejný musí podporovat jak sluchátka, tak telefon. Pokud tedy přenos probíhá přes A2DP, musí ho podporovat i váš mobil. Pro většinu (ne-li všechny) nové telefony by se nemělo jednat o problém. Hojně používaný A2DP podporovala již N73 s čtyřkovou řadou firmwaru. Další používaný profil je například EDR. Čtěte proto vždy pozorně informace na sluchátkách, a googlujte, jestli tentýž profil podporuje i váš telefon.

Dovolím si doplnit vlastní zkušenost s BH 501. Co musím především pochválit je kvalita zvuku. S tou jsem nikdy neměl problém. Sluchátka dobře seděla na uších, nijak nezatěžovala hlavu a výdrž baterie se pohybovala mezi 10 až 12 hodinami, taktéž bez problému. Na pravém sluchátku byly k dispozici 3 velká a dobře hmatatelná tlačítka. 2 pro úpravu hlasitosti (nezávisle na hlasitosti nastavené v telefonu), a třetí pro přijímání hovoru. Samozřejmostí byl integrovaný mikrofon. Až po dvou letech mě zklamaly použité materiály, které se zpočátku sice jevily jako kvalitní, ale v jeden den praskly na 3 místech zároveň. Ani ne při nandávání, ale během nošení, což mě udivuje nejvíc. Zároveň musím upozornit na jeden nepříjemný fakt. Pokud není telefon v dostatečné blíkosti k sluchátkům, nebo přijímači něco cloní, může dojít k přerušení či deformaci přenášených dat. Takže na chvíli přijdete o zvuk, nebo se vám posune o tón nahoru či dolu, a během 3 vteřin se plynule vrátí do normálu. Pokud máte telefon v kapse u kalhot a hodně otočíte hlavou, není problém aby se právě přehrávaná písnička hodila o tón až dva výš, dokud hlavu nevrátíte do rovné polohy. Spárované zařízení byla N73.

>>Klasická kabelová sluchátka:
Nikdy jsem nezkoumal, co za klasická sluchátka Nokia nabízí. Pokud byste měli zájem, seznam nabízeného příslušenství je >>zde<<. Předpokládám, že se ale budete pídit spíš po nějaké běžné značce, jako je Koss, Panasonic, Philips... Fajnšmekři možná hodí okem po drahých Bang & Olufsen, i když si myslím, že připojovat něco od této značky k telefonu je víceméně marnotratnost a nesmysl. Čeho se držet při výběru sluchátek k telefonu?

V první řadě nevybírejte podle barev, vyměnitelných krytů a podobných serepetiček (připomínka především/nejenom pro dámy :) ). U telefonu je důležité zkontrolovat impedanci vyjádřenou v ohmech (značkou Ω). Čím vyšší impedance je, tím potišeji budou sluchátka v zařízení hrát. A vzhledem k tomu, že mobil není domácí stereo, měli byste se držet při zemi. U klasických pecek tento problém pravděpodobně řešit nebudete, ale třeba oblíbené Koss Porta Pro jsou na 60Ω, a to může znamenat problém s posloucháním na hlučné ulici. Na E71 mám ozkoušené Koss Sport Clip-on s impedancí 30Ω a můžu říct, že je to prakticky strop. Samozřejmě další telefony můžou mít zvukový výstup jiný. Hudební Nokie by mohly zvládnout i vyšší hodnoty, takže doporučím pídit se po internetu a googlit, ideálně si sluchátka ozkoušet (málokterý prodejce je tak ochotný).

Frekvence vyjádřená v herzích (př. 50 - 20.000 Hz) nám říká, až jak hluboké a až jak vysoké tóny dokáží sluchátka vyloudit. V praxi tento údaj ale nehraje velkou roli, protože už neuvádí, jak kvalitně a nahlas jsou v extrémních frekvencích schopny fungovat.Hlasitost vyjádřená v decibelech (dB) určije, jaká je maximální hlasitost, kterou dokáže daný kus sluchátek vyloudit. Dále vás může zajímat tvar, délka kabelu a také zkontrolujte konektor, zda pasuje k vašemu telefonu či redukci.

Pokud jsou k sluchátkům přibaleny molitany, nasaďte je :!: Ty tam totiž nejsou jen pro vaše pohodlí, ale většina výrobců s nimi počítá při lazení zvuku. Mám ozkoušeno, že bez molitanu byl zvuk nevýrazný, ostrý a bez hloubek. Po nasazení molitanů se zlepšil, konečně se ozvaly hloubky a výšky nebyly tak ostré. Bez změny ekvalizéru, pouze po nasazení molitanů.

Za sebe mohu doporučit sluchátka klasická, ať už se spojením přes hlavu, za hlavou, nebo clip on. Zvuk je zpravidla mnohem kvalitnější než z pecek a šetříte svůj sluch. Co nedoporučuji jsou gumové špunty do uší. Ty naopak vašemu sluchu na zdraví nepřidají, a jejich nošení na ulici je poměrně nebezpečná záležitost. Prakticky nepropouští okolní zvuky, což může být fatální. Doma sice výhoda, venku ale riziko. Pecky jsou jakýmsi komromisem a při jejich koupi doporučím nějakou tu stovku utratit. Proti gustu žádný dišputát, sto lidí = sto názorů, takže si typ zvolte podle vlastní úvahy.

Pokud budete chtít poradit od prodejce, dávejte si dobrý pozor. Zatímco menší krámky s vedoucím za pultem bývají (= většinou) seriózní a zaměstnanec ví, o čem mluví, ve větších elektro sítích je informovanost personálu mizerná. A nejen to. Nezapomínejte, že potřebují prodat. Pokud přemýšlejí alespoň trochu obchodně, nebudou vám vnucovat zboží, které se prodává jako po másle, ale naopak vám podstrčí nejzaprášenější kus, kterého se potřebují zbavit, protože ho nikdo nechce.

Reklamace:
Pokud vás zajímají okolnosti, za jakých se dají nefunkční sluchátka reklamovat, pozorně si přečtěte podmínky užívání. Naleznete je v balení. Často bývá také doplněna pasáž "Záruční podmínky se nevztahují zejména na: ..." Ačkoliv jsou zde potvrzeny kladně přijaté reklamace na polámané kabely, jedná se o mechanické poškození a u většiny sluchátek je tato záležitost ošetřena právě podmínkami užívání. Je to relativně sporná položka a hodně záleží na vůli a ochotě pracovníka, který reklamaci vyřizuje.

Uživateli již ověřená a kladně přijatá sluchátka:
Creative EP-635
Koss Porta Pro (lehce nižší hlasitost), Koss KSC/7 Clip on
Panasonic RP-HNJ50
Sennheiser CX 300, 400 a 500, EH 50, MX 660
Sony Ericsson HPM-70A jaká sluchátka používáte vy? Podělte se s námi o zkušenosti a napište ostatním, jak jste se svým kusem spokojeni (uvádějte prosím přesné označení, aby měla informace význam).
R.I.P. Symbian (1998-2012)

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Děkujeme všem, poslední ať zhasne. Až bude na trhu opět kvalitní mobilní OS, vzbuďte mě. A až se ho někdo bude zase soustavně snažit zabít, zastavte ho dřív, než to dodělá!
Uživatelský avatar
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.
 
Příspěvky: 4453
Registrován: úte dub 10, 2007 5:28 pm
Bydliště: Pardubice
Model telefonu: BB KeyOne, BB Q5, Nokia E71

Re: Sluchátka a Headsety (rady, tipy, zkušenosti)

Příspěvekod Smith.F v pát říj 08, 2010 6:24 pm

Díky za super shrnutí.
Osobně používám Sennheiser CX 300-II a spokojenost maximální. Osobně si myslím, že odstínění okolního hluku je spíše výhoda, zvláště např. v tramvaji (i když venku se člověk musí hlídat) a jelikož díky tomu může držet hlasitost níž, tak to s tím vražděním uší taky nebude tak špatné.
Parádní basy, hlasitost až příliš velká (myslím jako výhodu, nejvyšší nastavení hlasitosti člověk nevyužije), když si člověk vyhraje s ekvalizérem, kvalita stojí za to. Výhoda je i to, že tyto sluchátka mají podle uživatelů na internetu minimální kazivost.
Za velkou výhodu osobně považuju i minimální velikost.
Jen jsem si první týden musel zvykat, že mám něco zaražený až tak daleko v uchu :D
Dřív Symb-magor, nyní Androiďák.
Uživatelský avatar
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv pro 25, 2008 9:12 pm
Model telefonu: Samsung Galaxy S

Re: Sluchátka a Headsety (rady, tipy, zkušenosti)

Příspěvekod Potkan007 v pát říj 08, 2010 8:48 pm

Prve chci složit poklonu ke kvalitně provedenému shrnutí.
Když jde o doporučování sluchátek, nesmím zůstat opodál se svými Creative EP-630. Už se mě na ně ptalo hodně lidí a všichni co je také zakoupili dodnes nelitují. Já jsem spokojený již přes 2 roky.
Na první pohled jde vpodstatě o kopii Sennheiser CX-300 a překvapivě ani zvukový projev není o tolik horší, téměř všemi vlastnostmi se se Sennheisery shodují, akorát cenou jsou na polovině.
Basy jsou mírně výraznější, než u CX-300, ale nijak strašně jako to dělávají třeba Kossy, je to ještě docela příjemné. Hlasitost opět srovnatelná, na mě až příliš vysoká: za vlády N82 jsem měl odjakživa problém, že na 30% to hrálo slabě a na 40% silně, naštěstí maemo neskáče po 10%, ale po 2,5.
Jediný zápor co jsem zaznamenal je celkem nevhodný povrch gumy na kabelu. Je příliš drsný, takže se občas stane, že se chytne za oblečení a vyndám si sluchátko z ucha.
iPhone 7 32 GB + Nokia N900 (+ asi 20 dalších starších, třeba E66, E71, dvě Lumie)
Pravidla fóra||Maemo fórum||Taktování||Instalace a odinstalace
Obrázek
Uživatelský avatar
Potkan007
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2274
Registrován: stř srp 08, 2007 7:18 am
Bydliště: /home/user/MyDocs
Model telefonu: Lumia 735, Lumia 520

Sluchátka a Headsety (rady, tipy, zkušenosti)

Příspěvekod Turek v stř črc 13, 2011 11:01 pm

Solidně hrají, panasonic RP-HV241E-K koupě 300 kč (v datart 288 kč) Mají 2,5mm jack pozlacený. Recenze uvádějí ovládání hlasitosti na kabelu, ale uvadí v omyl. K poslechu doporučuji 360ting v1.50 je nutná úprava equalizéru. V ttpod v3.70/71/80. bohužel hrají dost ostře. Testováno na e51 a e66 s posledním fw. Musím podotknout , že také záleží na digitální úpravě hlasitosti zvuku a bitrate. Na úpravu doporučuji PC program Jet Audio. U digitální úpravy hlasitosti dávejte pozor, ať to nepřeženete. Jinak vám bude hudba takzvaně lupat. U bitrate doporučuji min. 192 kbp/s a nebo variabilní bitrate.
Turek
Uživatel
Uživatel
 
Příspěvky: 825
Registrován: pát bře 11, 2011 7:14 pm
Model telefonu: MOTO E4 plus


Zpět na Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron