Galaxy S aneb Android očima Symbianisty

Další věci, které se nevešly do jiné kategorie

Příspěvekod Smith.F v úte úno 01, 2011 3:40 pm

V úvodu bych chtěl říct, že jsem se zcela vzdal myšlenky popisovat čistě Android - bylo by to hodně o spekulacích. Takže to berte jako popis stroje se zaměřením na systém.

První seznámení
Malinká, luxusně vypadající krabička. Uvnitř stroj s ohromnou dírou vzadu. Nekecám, asi třetinu objemu i hmotnosti celého Galaxy S tvoří baterka - možná spíš víc.
Skvěle mi padne do mé chlapské ruky, do kapsy se vejde ještě rozumně. Větší telefon by překážel, na druhou stranu po chvíli používání bych menší nechtěl - velký displej má své výhody.
Telefon je velmi lehký, tenoučký. Zpracování mi přijde dobré, vše krásně lícuje. I když zadní plast je až příliš tenký, ale zatím problémy nedělá.
Při spouštění zjišťuju, že mé podezření bylo oprávněné - kluk ve Vodafone prodejně nevypadal přesvědčivě, když mi tvrdil, že telefon není nijak operátorsky upraven. Příšerně se sekající logo Vodafonu, spouštění delší než u Symbianu. Zpětně to odhaduju tak na minutu a půl.
(Aktuálně tam mám defaultní bootanimaci, která je pěkná a velmi svižná a telefon se mi spouští pěkných 40 vteřin plus nějakých 30s na všechny aplikace s autostartem, widgety apod..)

Dotykové ovládání
Displej velmi citlivý, všechno běží jak má, takřka okamžitě si zvykám. Ovládání mi přijde velmi přirozené, rychlé. Subjektivní dojem, že se ovládá mnohem rychleji než přes klávesnici. Když jsem se na to podíval objektivně, klávesnice je vždycky rychlejší, ale tohle je větši sranda :)
Text píšu hned od začátku srovnatelnou rychlostí jako s numerickou klávesnicí s T9. Za to může geniální Swype, jehož užívání je velmi návykové. Ostatně nedávno jsem četl zprávu, že světový rekord v psaní SMS je právě na Galaxy S přes Swype.
+

Aplikace, instalace
V základu nahrána tradičně spousta blbostí, na druhou stranu několik překvapivě kvalitních aplikací. Zprávy, adresář, číselník (který automaticky prohledává i kontakty), kalendář, budík, u ničeho nemám potřebu nahrazovat. Taktéž zprávce souborů použitelný. Spouštím Galerii, děsivé to slovo z dob Symbianu a je perfektní. Rychlá, přehledná, líbivá. Ovšem automaticky nahrává všechny obrázky i videa - čemuž jde zamezit, viz další část. Přehrávač taktéž kvalitní, umí vše potřebné (včetně přehrávání složek) i pár blbostí navíc. A něco pro změnu chybí, zapomeňte např. na úpravů tagů.
(Zbytečné aplikace mi nejdřív zavazejí, pak je po rootu elegantně přes aplikaci odinstaluju, nakonec si jednoduše uvařím vlastní ROM, kde je to, co chci.)
Na aplikace je geniální Android Market. Aplikací mraky, spousta z nich zdarma. Buď vybírám z nejlíp hodnocených nebo jdu na jistotu. Dvě kliknutí a objeví se nápis "Aplikace bude stažena." Říkám si "WTF? Já to chci hned stáhnout a nainstalovat!" A tu hned vidím nahoře nenápadnou ikonku stahování, která se změní v instalaci a nakonec nahoře informace, že byla aplikace nainstalována. Po celou dobu telefon běží standardní rychlostí. Po zkušenostech se Symbianovou instalací na to zírám jak rom na lopatu.
Jinak samozřejmě není problém stáhnout si instalační balíček, přes kabel hodit do paměti a ve správci souborů nainstalovat.
Menu se skládá jednoduše z ikon aplikací, žádné složky, nic. 4x4, aktuálně mám těchto oken 7, takže děsný bordel. Ale existují chytré aplikace s chytrými složko-widgety na plochu plus vyhledávání, takže do menu už skoro nelezu.
+

Média
Hážu do telefonu svou paměťovku s fotkami a hudbou a čekám, co se bude dít. Očekávám zásek buď hned nebo dlouhé obnovování při otevření galerie. Leč nahoře se jen objeví nenápadné načítání médií, které opět nezpomaluje telefon. Jen mi pár minut (asi 10GB médií chvilku trvá) nedovolí otevřít Galerii a přehrávač. Při otevření ale vše běhá jak má. Jak zjišťuju, částečné (cca 10s) načítání médií je při každé uživatelské úpravě v paměti. I při pitomým zkopírování nemediálního souboru. A mírné zpomalení je. Časem mě to trochu štve, ale holt jsem perfektcionalista.
V Galerii jsou všechny obrázky i videa (i když roztříděné do složek), v Hud. přehrávači všechny zvuky. Jelikož z aplikací tam není nic, brzy zjišťuji, že stačí do dané složky přidat jednu s názvem ".nomedia" případně na začátek názvu složky dát tečku a daná složka se neprohlíží. Dobré řešení, leč blbý uživatel bude tápat.
Nastavuju si vyzvánění a ptá se, zda chci vybrat z defaultních nebo si vybrat z adresáře. U SMS, budíku i jinde jsou jen defaultní. Po chvíli hledání zjistím, kam musím své tóny dát, aby byly v příslušných výběrech.
V závěru velmi přehledné, zvlášť proti Symbianu, kde se vybíralo se seznamu všech - ale opět, ne úplně uživatelsky přívětivé řešení.
Ale z mé strany plná spokojenost.
+

Provázanost - chytrý telefon^2
Jednoduchá situace - mám zmeškaný hovor od kamaráda a jelikož zrovna nemůžu mluvit, v protokolu klikám na Odeslat zprávu. Vyskočí na mě okno s dotazem, zda chci použít defaultní zprávy nebo mnou nahranou aplikaci na posílání přes internet. A pod tím možnost pro zapamatování této volby. S vykulenýma očima klikám na posílání přes internet, napíšu, odesílám... a mnou přes internet odeslaná SMS se objeví v odeslaných zprávách. GENIÁLNÍ!
A tak je to tu se vším..
++

Připojení, výdrž baterie
Připojování k internetu je taky vychytané, ostatně zde se s tím počítá. Pokud máte zapnutou wifi a je poblíž nějaká z preferováných, připojí se automaticky k ní a data tečou přes ni. Víte o tom jen z malé ikonky nahoře. Pokud ne, data tečou přes 3G/GSM. Od Androida 2.2 je hned po ruce možnost zablokovat data přes operátora, takže ani datový tarif není nutností.
Energie nejvíc žere pochopitelně ten obří displej. Ušetřit se dá snížením podsvícení a používáním černých nabídek - SuperAMOLED u černé vůbec nesvítí, takže se na to skvěle dívá a ještě to šetří baterku.
Kromě klasických věcí k šetření je docela zásadní, pokud to zrovna nepotřebujete, vypnout synchronizaci dat na pozadí (opět jednoduchá volba) - a to i když máte už vypnutou wifi i data.
Baterie ukazuje nabití v procentech a z mých zkušeností je to poměrně přesné. V konkrétních číslech:
- přes noc (8 hodin) mi ubydou 2%
- ráno vstanu, připojím se k wifi a u snídaně kontroluju maily, pročítám fóra. Cca 30 minut. Pak hodinu poslouchám MP3 a nakonec opět wifi, asi hodinu a půl surfování. Z baterie ubylo 19%
Osobně to považuju za dobrá čísla na tak výkonný telefon. Ovšem nic to nezmění na tom, že při intenzivním používání musí každý večer na nabíječku.
+

Zavírání aplikací, RAM
A tady narazila kosa na žulu. Co jsem slyšel, tak u Galaxy S je to ještě horší než jinde. Úplně si umím představit to zvrhlé smýšlení, které k tomuhle vedlo. "Uživatelé jsou idioti. Nezajímá je, kolik mají volné RAM, vlastně je ani nezajímá co mají spuštěného - hlavně když to sviští. Tak tam plácnem 512MB, nebudeme zavírání moc řešit a ono to nějak dopadne."
V reálu to vypadá tak, že po startu je volné RAM v základu možná 140MB. (po mých úpravách, ale s fůrou věcí na pozadí, widgety apod. necelých 170MB, víc ani ťuk) A bude hůř.
Mám otevřenou aplikaci. Stiskem Home se minimalizuje, dlouhým stiskem se ukážou naposledy spuštěné aplikace, kde bude i tahle a můžeme se k ní vrátit. Žádný seznam skutečně spuštěných, žádná možnost je zavřít. To je až po druhém kliku do Správce úloh (v Galaxy S a novějších Androidech standardně, ve starších jen po doinstalování), kde ta možnost zavření je a jsou tam jen spuštěné. Ale zas se na ně nejde přepnout.
A jak teda aplikaci korektně ukončit? U některých je v menu možnost ukončení, chvála bohu za to, ale je jich málo. U jiných je možnost zavření jen přes klávesu zpět. Která vás ale nejdřív provede aplikací zpět a zpět.. a zpět... a zpět.. a pak až zavře. WTF?!? Mobil je rychlý, takže když neuroticky v rychlém tempu mlátíte na zpět, zavře se to do vteřiny, ale stejně, sakra!
No a pak jsou některé aplikace, které se nezavírají vůbec. Typicky browsery (defaultní, ale i Opera Mini), Galerie, Hudební přehrávač.. I klávesa zpět je jen minimalizuje. Aspoň vím, proč už od výrobce je na ploše widget ukazující počet aktivních aplikací, vedoucí do Správce úloh.

Jak to teda vypadá s RAMkou? Z 512MB se hlásí jen cca 300MB, s upraveným kernelem cca 340MB. Zbytek počítám sežral základ systému. Ovšem ani to ještě není pro vás. Nejvyšší číslo, které vidím, je těsně přes 220MB s tím, že jak se zavede vše s autostartem, ustálí se to někde kolem 170MB. To by ještě nebylo nejhorší, ale po chvíli hraní si s telefonem zavřete vše a máte 90MB!
Nejdřív jsem to řešil přes Taskkillera. Ukáže pěkně procesy, co běží na pozadí, skryjete ty systémové a co chcete nechat a zbytek pak pěkně přes widget jedním klikem zabijete. Vrací RAMky dost, ale stále ne všechnu.
Lepším řešením je aplikace FastReboot - jedním kliknutím udělá během vteřiny jako-restart - systém zůstane, všechno uživatelské se rebootne. A jsme doma - problikne 220MB, po chvíli se ustálí na 170.
S mými úpravami už je vůbec záhada. Nezřídka se mi stane, že tam mám 90MB při vypnutých aplikacích, pak něco dělám a mám třeba na pozadí browser a ještě zbývá 120. Nesmysl, ale je to tak.

Hlášku o nedostatku RAM jsem ještě neviděl. Možná je to tím častým zabíjením, ale mám podezření, že to všechno má nějaký hlubší smysl a někde v zádu si trpaslíci s tou RAMkou hrajou mariáš a když je potřeba, vždycky uvolní další.
Každopádně mě to vytáčí, takže:
--

ROMky, hacking, prostě hrátky se systémem
Začínal jsem v naivní představě, že Android má teda verze 2.1, 2.2 a menší opravy jako 2.2.1. Hodně vtipný.
Je určitej základ ROMky, pak je Modem a pak hlavně kernely. Od všeho hromada verzí, takže je třeba chvilku sledovat, než se v tom člověk trochu vyzná a vybere si dobře.
Je samozřejmě plno balíčků, kde je to vše, plus zmíněná kuchyně.
Ale tím to teprve začíná. Dále je možnost vybrat si libovolný Launcher, což je vlastně kompletní uživatelské prostředí.
Root. Aktuálně dost jednoduchý, aplikace v PC, připojení mobilu přes kabel, jedno kliknutí, jedna aplikace v menu, která dává ostatním (vždy se zeptají) root práva.
Pak notoricky známý Lag fix. Pak jsou tu Tweaky. Taktování procesoru. Změna napětí procesoru. A spousta aplikací, běžících jen na rootovaném telefon, se spoustou drobných úprav.
Na zjištění rychlostí se používá nejvíc klasický Quadrant Standard. Je to jen číslo, nemůže se brát 100% vážně, ale začínal jsem na 800 (průměrný Galaxy S), aktuálně mám 1600 a rozdíl v rychlosti tam je. Nejdřív to byl rychlý telefon, teď je to ultrarychlík. A to i při mých 120 nainstalovaných aplikacích, z nichž plno běží na pozadí.
A s úpravami nekončím, někteří mají v Quadrantu přes 2000.
+

Celkově hodnotím telefon velmi kladně. Moc dobrá hračka se širokými možnostmi, kvalitním systémem (s pár mouchami) a výkonným HW. Zmínil jsem už, že hry jsou tam graficky zcela jinde než všechny Symbianové a všechny běží naprosto plynule? Pro představu:
Modent Combat: Sandstorm: http://www.youtube.com/watch?v=7qnpx51PPoY
NFS: Shift : http://www.youtube.com/watch?v=NtqLkVCwYrI

Píšu to jen tak v rychlosti z hlavy, takže jsem otevřen dotazům. Ptejte se, co vás zajímá, čistě teoreticky při velikém zájmu bych možná mohl i nějaké video natočit. Klíčová slova jsou "čistě teoreticky", "velikém zájmu" a "možná". :)
Telefon mám necelé 2 týdny, zdaleka jsem ještě neobjevil vše a zdaleka vše, co jsem objevil a vyzkoušel, jsem nepsal jsem. Každý asi tuší, že tam bude Office, že půjde prohlížet dost rychle, že to nějak fotí a točí, že to přehrává videa ve vysokém rozlišení naprosto bez problémů, že je tam kvalitní browser, co umí i flash a vůbec. Každého bude ale asi zajímat něco jiného, konkrétního, a proto se ptejte ;)
Jelikož jsem neměl skoro vůbec čas, zatím se nerýpu v tajuplných složkách ani jednotlivých souborech aplikací. A ani mi to zatím nechybí.
Dřív Symb-magor, nyní Androiďák.
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Model telefonu: Samsung Galaxy S

Re: Galaxy S aneb Android očima Symbianisty

Příspěvekod mila6032 v úte úno 01, 2011 6:18 pm

Tak já se teda zeptám. Už jsi tam dostal Jbaktaskman?

// Smith: Ještě ne :)
Obrázek
mila6032
Expert fóra
Expert fóra

Model telefonu: Blackberry 9105 Pearl

Příspěvekod hanni v stř úno 02, 2011 9:48 am

V konečnom dôsledku si ma iba utvrdil v tom, že každý systém má svoje plusy a mínusy a každý by mal používať to, čo mu vyhovuje. Mne Symbian celkom vyhovuje a mám v telefóne všetko, čo potrebujem. Takže zatiaľ ma iné operačné systémy nepresvedčili .. ani Android ;)

Už len z toho taskmana a "zavierania" aplikácií mi naskakuje husia koža :roll:
hanni
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: Nokia N8 Blue

Příspěvekod Zdenek444 v stř úno 02, 2011 9:38 pm

Mě by třeba docela zajímalo, jestli když už se ty aplikace v Marketu počítají do statisíců, co tak vím, tak jestli jsi tam našel alternativu nějak tak ke všemu, co jsi používal na Symbianu a taky co tam proboha tvoří většinu těch aplikací :D . Chápu, že dost tam zabírají i hry, ale pořád je pro mě to číslo dost nepředstavitelný... Mně třeba stačí nějak tak na 98 % věcí, co bych v mobilu chtěl, náš Seznam aplikací a moc si nedokážu představit, co by se dalo na mém mobilu dělat dalšího. S velkým dotykovým displejem a větším výkonem by se určitě dalo vymyslet i pár dalších možností, ale prostě při mém myšlení stylem, že je tam třeba několik druhů textových editorů, prohlížečů obrázků, přehrávačů hudby, slovníků, správců souborů apod. se ani ve snu nedokážu přiblížit k nějakým 100000+ :D
Obrázek
Zdenek444
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: N79 FW 31.002

Příspěvekod Smith.F v čtv úno 03, 2011 8:59 am

Dobrý dotaz.

Aplikací je mraky, ovšem horší už je to s jejich probádaností. Co tak sleduju český fóra o Androidu respektive Galaxy S, tak malá mají v sekci Aplikace zhruba 40-60 kousků, velká 200-300. Srovnej si to se zdejší sekcí ;)
Co se týče toho, co mi chybí nebo ne - pokud pominu "vlastnosti androidu" a sice ne úplně použitelný taskmanažer a dost podivný souborový systém (správci souborů jsou +- podobní, dokonce existuje i X-Plore, který vypadá jak 1.22 a umí toho půlku, to stejný co ostatní - v androidu např. nikde nejsou atributy souborů) a že se v tom nevrtám, takže jsem se ani nedíval jestli existuje hexeditor... tak mi nic nechybí.
Plno aplikací je podobných - mám tu např. Oskárka (a jeho lepší alternativu), Operu Mini, Shazam, Total Recall.. Obecně prostě větší množství aplikací k jednotlivým typům.

Plno aplikací v Marketu by tě v životě nenapadlo dát do telefonu. Jsou tam prostě všechny z celýho světa, ohromná hromada je čínsky nebo v azbuce. Hodně aplikací je ale taky českých. Jsou tam fakt až praštěný věci, třeba teď při spuštění Marketu se mi např. objevila na titulce aplikace British Airways, aplikace pro jednodušší zamlouvání letenek , sledování letů apod.
Jsou tu turistický průvodce.. je tu dokonce speciální sekce lékařských aplikací - popis anatomie, popis arytmií.. jsou tu aplikace na sportovní výsledky.. různé knížky, noviny a časopisy.. Aplikace je jednoduše na všechno. Plno aplikací je třeba jen na české MHD a vlaky.
Plno aplikací jsou widgety, živé tapety apod.
Pak jsou různé vychytávky, třeba Chrome to Phone - v Chrome na PC klikneš na "odeslat", mobil přes net dostane push notifikaci a otevře ti danou adresu, nebo třeba místo v google mapách. Nebo třeba šikovná aplikace, co jedním tlačítkem stáhne spotřebu na minimum - od vypnutí GPS, BT apod, přes snížení podsvícení až k zakázání dat a synchronizace..
Existují inteligentní aplikace, třeba takové, co na jakoukoliv akci (spuštění aplikace, příchozí hovor, čas, změna lokality) - jakkoliv zareagují (změna hlasitosti, podsvícení, GPS, wifi, aplikace, COKOLIV).
A pak jsou aplikace jen pro rootnutý telefon a tam začíná zábava. Taktování procesoru, změna jeho napětí. Odinstalace aplikací přímo z fw. Můžeš si systémově pohrát se zvukem, pohrát s obrazem (třeba posunout barevný spektrum), jsou tu různý opravy, tweaky, skripty..

Zkrátka a dobře, aplikací je mraky na všechno, na co si vzpomeneš, aktuálně mám pocit, že se v tom množství ztrácím :D
Faktem ale je, že plno z nich je použitelných, často i zdarma a ceny nejsou vůbec vysoké - většina stojí do 50Kč.

EDIT: Sakra! :D Zrovna ode dneška mám výrazně jednodušší odpověď:
Kód: Vybrat vše
http://market.android.com/
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Příspěvekod Dfense7 v pát úno 04, 2011 5:14 pm

Som rad ze si spomenul tu ram a hospodarenie systemu na galaxy.To bol jeden z hlavnych dovodov preco som samsung odstrelil a predal(okrem priserneho repra a konstrukcie)Myslim ze to samsung nezvladol.Absolutne.Ram k dispozicii je tusim 320,s upravenymi romkami okolo 340.S toho ale volnej ram je nieco viac nez len polovica.Najlepsie je veci porovnavat potom clovek zisti ako a co sa oplati.Pre porovnanie LG Optimus One je telefon ktoreho plna cena je okolo 210-220 eur cize rovna polovica z plnej ceny galaxy S.A volnej ram okolo 260-270.Hoci celkova velkost je taka ista ako u Galaxy 512.aj kednema taky fotak ani video.Samsung nema ani nadstavbu sense ani rozne vychytavky takze netusim kam ide ten zbitok.Samsung sa sustredil len na jedno a to HW.Kontstrukcia,repro je ubohe.
To zrychlovanie systemu cez rozne hardcore speed kernely ako napr.K9 500mhz a a spol neodporucam.Vidrz ide rapidne dole a system sa po case seka.Skor je lepsie davat rychlejsie rom a v pripade zaujmu ktivovat voodo lagfix.aj ked custom ROM darkys zozrala baterku tak tychlo ze som to este nevidel :lol Taktovanie cez setCPU tiez neno zrovna setrne a hospodarne.Mal som ho nataktovany na 1.28 Ghz.
Smith:Tie aplikacie su z90% uplne nezmysli.A uprimne kdo bude hladat medzi takym mnozstvom.Vsadi na odskusanu kvalitu.Je to zbitocna megalomania.Dalsia vec hry.V case ked sa chysta prichod dvojjadier sa bude aj vyvin hier uberat tymto smerom,cize nikdo nepojde cestou spat.Hry ako NOVA,Sandstorm su asi max.
Kdo chce silou mocou android za ROZUMNU CENU,nech si kupi LG P500,kdo chce super vykonnu masinu,s kvalitnou klavesnicou a perfektnou konstrukciou odporucam Motorolu Milestone 2.Vedla nej posobi galaxy S ako sirota.Je to asi naj fon na androide co som mal v ruke.Cena je okolo 410 na amazon de.Galaxy S je len mytus,je to ako zo spenatom...jedzete ho a budete silny.
P.S-Smith nemusel si oddchadzat stacilo prihodit k sekcii maemo a symbian este android a forum by ozilo :D
Dfense7
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: n900-850mhz/450-Fw20.2010.36-2

Příspěvekod Smith.F v sob úno 05, 2011 11:18 am

LG Optimus One má hlavně malý displej s malým rozlišením a starým procesorem s malým výkonem a větší spotřebou.
Milestone 2 už je zajímavější, jen se u nás ještě neprodává (a cena bude u nás jistě o dost výš, než Galaxy S), je docela těžký a chyběl by mi ten nádherný SuperAMOLED (a mj taky má Milestone menší úhlopříčku).

Sám používám vlastnoručně ukuchtěnou ROM od Doca s Voodoo Stable 5.4.1 kernelem a DXJPB modemem, procesor nataktovaný na 1,2GHz. Je to hodně rychlý, bez jakýchkoliv záseků a s dobrou spotřebou (nabíjel jsem ve čtvrtek večer, aktuálně mám 73% baterky a to mi neleží jen na stole. Přes noc mi ubydou vždy max 2%). Je tam Voodoo sound, trochu jsem si to ještě upravil a hraje mi z repráku víc než slušně, rozhodně si nestěžuju. I když umístění na zadní straně není moudré, ale při téhle tloušťce to asi jinak nešlo.

Ke zpracování aktuálně nemám žádnou výtku. Snad jen když zatlačím shora mezi konektor pro jack a microUSB, občas mírně zavrže. Jinak ale vše krásně lícuje a drží, takže naopak považuju kontrukci za VELMI dobrou.
(ale samozřejmě nevím, co to udělá za rok).

S tou RAM to taky začínám vychytávat - aktuálně mám při běžným používání stabilních 120MB, pod 100MB neklesám. Není to moc z celkového množství, ale ještě jsem se nedostal k nule. Možná i kvůli tomu, že ten zbytek RAM, co není k dispozici, používá grafický čip - tzn. graficky náročnější věci si moc z RAM neberou).

A velké množství aplikací považuju za výhodu. Jasně, nedá se v tom vyznat - ale na fórech jsou ty nejzajímavější popsány, zbytek mám v Marketu ohodnocený hvězdičkami a komentáři uživatelů. Naopak je fajn, že v tom člověk může hledat jak dlouho chce a pořád něco nacházet.

Nejzásadnější je veliká základna uživatelů a vývojářů a díky custom ROM nekonečné upgrady do budoucna.

Ke hrám - myslím, že jsou rozhodně ještě rezervy. Jasně, že se začnou využívat dvoujádrový procesory a budou i kvalitnější graf. čipy, ale aktuálně je Galaxy S v HW naprostá špička (bez debat), všechny hry na tom běží ultraplynule a z toho, že běží i na jiných (=slabších) zařízeních usuzuju, že rezervy ještě jsou. Takže u novějších max trochu klesnou FPS.

Já osobně jsem zatím hodně spokojen, i když mezery samozřejmě jsou ;)
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Příspěvekod Smith.F v pát úno 11, 2011 1:41 pm

(snad mě nikdo nezj*be za needitaci, ale já s editováním nerad přeháním :) )

U té RAM jsem se mimo jiné dočetl něco jako "Android si s RAM hospodaří po svém." Čtu to jako "Moje teorie s trpaslíky, hrající mariáš o RAMku byla správná." :D
Ale co jsem si jí přestal tolik všímat, naprosto spokojenost. Ano, občas má člověk hned po startu, nedělá s tím skoro nic a má přes 90MB. Ovšem teď jsem nerestartoval pár dnů, cca 2x denně koukám na RAM a vždy přes 140MB. A to s tím dělám "riadné somariny", jak poznamenal kamarád. Jednoduše naprosto bez problému a spokojenost.

Zatím nejzásadnější problém, na který jsem narazil, je neexistence ideálního správce souborů. Zkoušel jsem jich cca 2 tucty a občas mám dojem, že u některých si řekli "Hmm, to už bylo moc dobrý, tak to zkriplíme tady." Ale já se nevzdávám :evil:
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Příspěvekod rose263 v pát úno 11, 2011 2:00 pm

Po dnešním oznámení o spojení Nokia WM budou tvoje příspěvky sloužit většině lidem jako most do jiného světa. Já už stojím na kraji, jen vykročit.
Takže vydrž.
E72, 052.005, BH-503
rose263
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: NOKIA E72

Příspěvekod Potkan007 v sob úno 12, 2011 8:54 pm

Bohužel, už to tak asi bude. I můj původní záměr (a stále ještě doufám) bylo otestovat Maemo, nechat si ho a tak za rok až dva k tomu přikoupit něco symbianového. Bohužel mi ve Finsku tak nějak zavřeli dveře před nosem. Viděl bych to jako že já vyběhnul za Symbianovou branku k Maemu a když jsem se otočil na cestu zpátky, tak mi zavřeli.
Ale já se (zatím) nevzdám, vždyť to nemůžou zrušit úplně. Jen prostě vydaj 3 symbianový kousky do roka a nový firmware k nim jednou a pak přes palubu.
Xiaomi Mi 9 128 GB + Nokia N900 (+ asi 20 dalších starších, třeba E66, E71, dvě Lumie)
Pravidla fóra||Maemo fórum||Taktování||Instalace a odinstalace
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: Lumia 735, Lumia 520

Příspěvekod Smith.F v pon úno 14, 2011 7:04 pm

rose263: Já už tak nějak moc nevím, co bych ještě psal, i když bych chtěl něčím málo objektivním ještě přispět k názorům.

Ještě malý brainstorm:
- tu RAM je prostě dobrý neřešit, ona si tak lítá jak se jí chce, ale problémy nedělá. Zatím se mi jen jednou stalo, že mi to samo zavřelo něco, co jsem chtěl mít na pozadí. Jinak bych si nevšiml nějaké omezenosti RAM
- nakonec jsem použitelný správce souborů našel. Umí tak nějak vše základní a co neumí, je prostě vlastnost androidu. V žádném správci nejsou atributy (tak častá věc ze symbianu a tady se s tím vůbec nepracuje) a žádný neumí libovolné koncovce přidat libovolnou aplikaci. Standard je, že aplikace samy kamsi (ano, tohle bude místo, kde budu někdy v budoucnu bádat, pokud čistě hypoteticky najdu čas) zapíšou "tohle umím" a v dané akci jsou na výběr. Můj správce umí ke koncovce připsat "Tohle je video/text/hudba/obrázek" i s různými podtypy - a při otevření se nabídne výběr vhodný k tomu typu. Normálně to funguje skvěle (hlavně s tím, že můžete nechat uložit výběr a ono se otevře hned), problém nastává když máte v telefonu WinRar, ale správcem v něm ten .rar neotevřete..
(snad je to aspoň trochu pochopitelný)
- senzor osvětlení reaguje skutečně v celé šířce, takže mám nastavený jas displeje na automatiku a pořád vypadá skvěle. Nevím jak je to v nových Symbianech, ale v N82 byla ta automatická regulace k smíchu (vzpomínám si, kolik lidí mi psalo, že jim ten senzor nefunguje - než jsem jim vysvětlil, že se musí bedlivěji podívat a že ten zázrak uvidí :D )
- za celou symbianovou kariéru jsem si koupil jen X-Plore a dneska hned 3 aplikace. Ono když je nějaká šikovná věc od šikovného vývojáře za cenu kolem 30Kč, tak člověk moc neváhá. Zvlášť když je to pak tak lehké s aktualizacemi (které jsou u všeho dost časté). Připojíte se k wifi, v rohu vám blikne "Jsou dostupné aktualizace" a na dvě ťuknutí se na pozadí zaktualizují (bez sebemenšího zpomalení přístroje). Celý je to automatický pro vše stažené z Marketu (=vše kromě w*rezu).
- neumím si představit, že bych teď žil bez možnosti odinstalovat cokoliv z aplikací od výrobce a nainstalovat si svůj výběr. Člověk nemusí přemýšlet, jestli je ta jiná aplikace o tolik lepší, abych si přihodil zas něco do telefonu. Ona to není aplikace navíc, ale výměna.
Přesto ale mám plno aplikací od výrobce zachovaných. Prostě proto, že jsou super. Zprávy, galerie, hudební přehrávač, kalendář, mapy, hodiny, poznámky.. Mám to v telefonu, protože je to povedená aplikace - ne proto, že to tam výrobce narval. Ta myšlenka se mi líbí.
Na druhou stranu třeba komplet uživatelské prostředí mám jiné. Výrazně lepší. A to původní od Samsungu? Že tam být musí? Nemusí a taky vůbec v mém telefonu není ;)

Vzpomínám si na dojem před pár týdny, po chvilce používání, kdy mě napadlo, že tenhle systém bych si uměl představit i ve velkém PC. No, upřímně, u PC bych na to nadával neskutečně a i na mobilu tam nějaké ty boty jsou. Ale pořád jsou místa, kdy si říkám "Wow, tak to je pecka."

Vyhlašuju akci "Napiš si o video" :D

Psát už nejspíš nic zásadního nebudu - nic mě nenapadá a stejně, text může být vždycky zavádějící. Takže očekávám soukromé zprávy zde v poště ohledně toho, co byste chtěli vidět na videu. Pokud bude zájem dostatečně velký a já nebudu líný, budete tu mít exkluzívní video Smithova telefonu se Smithovým komentářem a v něm bude to, co vás zajímá.
How cool is that? :twisted:
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Zpět na Ostatní