Symbian -> Blackberry

Co se nevešlo jinam

Symbian -> Blackberry

Příspěvekod mila6032 v pát led 20, 2012 12:07 pm

Rád bych v tomto topicu navázal na tradici, kterou přede mnou zavedl kolega Smith.F při svém přechodu na Android a pokusil se shrnout plusy a mínusy telefonu s ostružinou oproti Symbianu. Předesílám, že jsem přešel z Nokie E52 k Blackberry Pearl 9105, což jsou v podstatě přímí konkurenti, takže se srovnání bude týkat převážně těchto dvou telefonů, ale většinou jej lze naroubovat na takřka jakýkoliv telefon S60 3rd FP2 resp. Blackberry 6.0.
Nuže, vzhůru do toho:

Start systému, prostředí, rychlost

Při prvním spuštění Blackberry jsem vykouřil jednu celou cigaretu a to mě přivedlo na myšlenku změřit dobu nutnou ke startu. Výsledek je 4:31s (poznámky o tom, že kouřím jak darebný kamna si prosím nechte od cesty- já to vím). Podotýkám, že se jedná o start systému hned po vybalení z krabice. V tu dobu byl v telefonu ještě systém 5.0. Po upgradu se čas o něco zkrátil, na druhou stranu, po instalaci "nutných" aplikací se zase prodlouži, takže je to prašť jak uhoď a stále jsem někde u pěti minut. Oproti Symbianu vidím výhodu v tom, že jakmile telefon naběhne, je ihned připraven k použití. U Symbianu se dřív nebo později dostanete k tomu, že Pohotovostní režim je už zobrazen, ale systém je ještě dost zpomalen, protože v pozadí ještě dobíhají autostarty různých doinstalovaných aplikací, synchronizují se maily apod. Proč o tom ale mluvím. Blackberry totiž po instalaci nějaké "lepší"aplikace restartovat musíte, což v zápalu prvotního nadšení z nového telefonu může znamenat i kolem 20 restartů a to už nějaké zdržení je. Samozřejmě lze restart odložit, nainstalovat vícero aplikací a pak restartovat jen jednou. To ovšem musíte vědět, co budete instalovat a to není tak jednoduchý, když na jednu věc(třeba časové profily) je aplikací hned několik a člověk je přece musí všechny vyzkoušet :-) Řeklo by se, že instalace bez restartu je daleko pohodlnější, leč je třeba vidět problém i z druhý strany a tou je následné fungování aplikace. On ten restart není bezpředmětný, ale vlastně nutný. Ony se totiž všechny ty lepší aplikace implemetují do systému a to v míře Symbianu neznámé. Kupříkladu i pitomá čtečka QR kódů se natlačí do adresáře kontaktů a nabídne vytvoření QR kódu dle přítomných údajů u daného kontaktu (což je mimochodem funkce, kterou jsem snad v životě nepoužil, ale zrovinka den po koupi jsem stejnou situaci řešil na PC, nevědíc, že můj nový stroj touto funkcí vládne).

Prostředí je u Blackberry takové...takové modernější, ale na se*e bílej tesák i s Jackem Londonem. Prioritní pro mě vždy byla funkčnost a ne design(a to všude - auta, elektronika....jen ženy tvoří vyjímku, ale s přibývajícími lety i v této kategorii čím dál víc upřednostňuji feature "pohyb v kuchyni" před pihou krásy, či 90-60-90. Samozřejmě všechno má své meze :-) )Po stránce rychlosti pohybu v "menu", otevírání složek a potvrzování úkonů je to tak fifty fifty, snad jen, že u blackberry je to rychlejší o to, že se menu nemusí načítat, neb je součástí vlastní hlavní obrazovky a listuje se v něm pohybem kurzorem do stran. Jde vlastně o variaci na listování mezi plochami známou z většiny dnešních dotykových platforem( a nebo třeba ze symbianového Trackeru). Z vlastní zkušenosti však můžu říct, že ovládání E52 přes Jbak Taskman je rychlejší a nic se mu nevyrovná. Tam jsem své nejpoužívanější aplikace otevřel za jakékoliv situace do tří sekund na dva kliky. To u Blackberry nehrozí. Je tam sice "plocha" "oblíbené", kam si můžu dát nejpoužívanější aplikace, ale Jbak je Jbak a tečka. Co se různých nastavení týče, tak místy jsou možnosti o málo, místy o dost širší, ale je zcela zřejmé, že slovo intuitivní vzniklo ve zcela jiné zemi, než výrobce Blackberry. Některá nastavení jsou zakopaná opravdu hluboko v různých podmenu a ve spojení s dost krkolomým překladem některých položek se jako nejjistější osvědčila metoda pokus->omyl (na manuál bude ještě dost času :-) )Pro příklad: Symbianový ekvivalent "Správce Aplikací" se tady nazývá "správa modulů". Jmenuje se blbě, ale na rozdíl od svého Symbianového bratříčka funguje a nabízí i vcelku zajímavé možnosti a informace typu "využití procesoru v % momentálně, za dnešek, za týden", stejně tak lze zjistit čas po který jsem využíval třeba operu mini a kolik zrovna v danou chvíli opera užírá RAM, procesoru apod. De facto zhruba to co umí Jbak taskman, ale všelijak poschovávané na rozličných místech telefonu. A tak je to se vším. Funkčně výborné, ale oblibu vývojářu ve hře na schovávanou odhalíte po pár minutách. Co mě ještě u blackberry štve, je práce s textem, resp. jeho označování a ještě více označování vybraných položek v různých seznamech(zprávy, maily, kontakty..). Samotné copy->paste není až takový problém, i když i to má symbian vychytanější, ale co za problém považuji je fakt, že nemůžu označit třeba několik kontaktů na přeskáčku. Prostě jako první označím v abecedním seznamu Adama a pak už jen vytvářím souvislý označený blok od Adama až po Davida. Chci-li třeba Boženu z onačení vynechat, musím označit Adama, provést daný úkon(třeba "odstranit"), pak přeskočit Boženu a dál označit Cecílii s Davidem a pokračovat v odstraňování. Klasické "fajfkování" Symbianu mi přijde stokrát lepší. Lze to sice částečně obejít pomocí různých filtrů, ale Symbianové fajfky to dle mně nenahradí.

Instalace, nákup(kradení) aplikací, intenet

Instalace aplikací je u Blackbbery trochu odlišná a o dost složitější. Zapomeňte na to, že odkudkoliv stáhnu *sis soubor(o demenci jako je certifikace se tu vůbec nehodlám bavit-to řeší hack a kdo ho nezvládne, ať Symbian nepoužívá). U blackberry se instalace řeší za pomoci *jad, *cod a *alx souborů, přičemž jen *cod soubory lze instalovat napřímo, jako třeba *sis. U zbytku musí přijít ke slovu nějaký Pc software, nebo instalace OTA(over the air), kde je v některých případech nutno mít *cod a *jad soubory ve stejné složce a pak teprve stahovat/instalovat. Co se s tím dá dělat zatím nevím, ale user friendly to teda rozhodně není. Co se týče různých "c-r-a-c-k-ů", tak na to se u blackberry moc nehraje a vlastně jediný co jsem ze studijních důvodů uloupil byl PbTaskmanager, který se krade za pomoci ke*gen/HEX editoru a to ještě dost složitě. Na to jsem se těšil nejvíc, leč můj PC naprosto odmítl pracovat s přiloženým softwarem a já musel potupně požádat o vygenerování kódu jednoho indického kolegu na jednom známém zlodějském fóru....Ind sice vygeneroval kód přes noc, leč má netrpělivost je pověstná a tak jsem software ještě toho dne zakoupil. Tím se dostávám k nákupu z kategorie legálních a to je věc, kterou má blackberry zvládnutou naprosto excelentně. Po aktivaci BIS(viz níže) a registraci na stránkách blackberry je možno do telefonu nainstalovat aplikaci Appworld, což je obdoba všech těch Appstorů, Androidích marketů a Nokia obchodu. Nevím jak jinde, ale u Symbianu ve mě Ovi/Nokia obchod vždycky vyvolal smích/pláč. Appworld funguje.....prostě funguje. Vyplním tam údaje z platební karty a prostě stahuju. Nic víc, nic míň. Včerejší skóre je -300kč z účtu a čtyři aplikace v telefonu. O každé transakci přijde informační mail a to tak že HNED a pápá lálá. Aplikace fungují, nikde žádný zádrhel, všechno v naprostém pořádku. U těch mailů se trošku pozastavím. Je téměř nezbytnou nutností mít u operátora aktivován speciílní Blackberry balíček,.. tarif,.. službu, nebo jak to nazvat , které se říká BIS(Blackberry internet service- u vodafonu musí být ve spojení s "Internetem v mobilu naplno" za 315kč). Co to přesně je, nechť si každý vygooglí sám, ale bez něj je Blackberry poloviční. Každopádně i takhle po pár dnech s BIS můžu směle říct, že kdo neměl Blackberry, neví co je internet v telefonu. Stane se něco ve světě-> RSS čtečka okamžitě zapracuje a na hlavní orazovce visí Rss ikonka, na kterou kliknu a jsem v Rss čtečce. Totéž Facebook, Twitter, Email a i většina doinstalovaných aplikací. Vše se děje velmi, velmi rychle. U Symbianu jsem měl Hotmail přes Mail for Exchange, Gmail přes IMAP ale tohle je úplně jiná liga a to včetně správy všech účtů, kde si můžete nastavit fakt snad všechno a slovo přizbůsobit snad ani přesně nevystihuje vše, co se tu dá s mailama dělat. V téhle disciplíně Blackberry neporáží jen Symbian, ale IMHO všechnu elektroniku, která se vejde do kapsy. Jistě, má to i svá úskalí. S aktivním BIS si třeba nepřehrajete video na youtube. Je třeba v podpodmenu TCP IP nastavit APN vodafonu a pak už to všechno frčí bez potíží. Opět: Funguje dobře, ale je to zbytečně složité.

Aplikace, komunita.

Jestli jsem v předchozím odstavci Blackberry až nekriticky obdivoval, tak tady budu zase kritizovat. Aplikací je v porovnání se Symbianem málo. A o co jich je míň o to jsou horší. Na netu jsem si s chutí přečetl článek o nejvyspělejším filemanageru jménem FileScout....no...přátelé...nejvyspělejší na Blackberry asi bude, to autor nelhal, ale vedle X-ploru vypadá jak hračka pro děti předškolního věku. Neviniká rychlostí, ani funkcema, ovládání je na píč....ehm, neintuitivní. Totéž v bledě zeleném je již zmíněný PBtaskmanager. U něj se srovnávání s jeho symbianovým konkurentem z dílny Mistra Bakunina radši úplně vyhnu, protože kdyby si to tady autor PBTaskmanagera někdy snad četl, tak by mě mohl zažalovat za urážku na cti. K tomu by si jako bonus dost pravděpodobně odnesl i nějakou morální újmu a v neposlední řadě bych asi pohoršil zde přítomné dámy, slečny a paní, které tímto srdečně pozdravuji.
Co se komunity kolem blackberry týče, tak v CZ/SK vodách je to jak s počtem vysokoškoláků na Šluknovské ubytovně Sport a srovnatelné je i množství práce, které za oběma komunitami zůstává. Shánění informací je práce hodná Holmes&Watson company a myslím, že i ctihodný Sherlock by se celkem slušně zapotil. O to větší dík patří tvůrcům
Kód: Vybrat vše
http://www.blackberryczech.cz/ a http://www.blackberryweb.cz/
, kteří jsou světlou vyjímkou a velmi mi pomohli při prvotním rozkoukávání. Komfort, jaký nabízejí Symbianová fóra je úplně někde jinde a to jak množstvím, kvalitou tak i odborností.

Správa a údržba systému, úpravy
V předchozím odstavci jsem zmínil dvě aplikace - Xplore a Jbak Taskman. Za pomoci těchto dvou aplikací lze systém jak spravovat, tak udržovat a když člověk není cvok, tak mu to stačí. U blackberry tohle nečekejte. Alternativy k těmto dvěma aplikacím už jsem popsal a dle toho to udržování systému a běh procesů i vypadá. Co jsem tak četl, tak možností jak se podívat do systému moc není. Na Appworldu jsou sice aplikace pro správu RAM, různé Memory a Battery boostry, ale nastavení těchto aplikací je žalostné a většinu svého "umu"
dostali do vínku od svého vývojáře. Dodnes mi není jasný, proč si kdejaký uhrovitý mladík s brýlemi, v pantoflích a flanelové košili, tvoříc svou supercool aplikaci myslí, že ví nejlíp co je pro váš telefon dobré a vám možnost volby nedá. Zkrátka a dobře tyto aplikace fungují tak jak je nějaký IT mistr napsal a vše dělají samy. A jak to tak u podobných aplikací bývá, tak buď nefungují vůbec a nebo blbě. Každopádně hodnocení této kapitoly nechám otevřené, neb mi na to zatím schází potřebné znalosti a vědomosti a zcela určitě pár pokusů o nakouknutí pod pokličku ještě učiním

Závěrem snad jen dodám, že přechodu zatím nelituji. BB je od Symbianu dost odlišný a je třeba si na dost věcí zvykat. Něco je horší, něco lepší, něco prostě jenom jiné. Takřka ke všemu, co jsem používal na Symbianu, jsem našel nějakou alternativu. Jen ten File manager a Taskmanager jsou bolavým místem. A snad ještě navigace Wisepilot by mohla konkurovat třeba Sygicu jen těžko. Tenhle příspěvek berte jen jako nabídnutí alternativy a přiblížení přístroje(systému), nad kterým by třeba člověk ani neuvažoval. Já jako největší výhodu spatřuji fakt, že se snad nemusím obávat další podpory ze strany výrobce . Kdyby mi tuhle jistotu dala Nokia, tak jsem dnes v kapse žádný Blackberry neměl a kliďánko bych kroutil svůj desátý Symbianový rok. A pro ty, jejichž názor na dotykové telefony se blíží mému, je Blackberry tou asi jedinou volbou. Určitě to ale nejsou telefony pro každého. Povědomí o nich u širší veřejnosti je na úrovni "jo, blackberry, to je dobrý na maily" a třeba rozhovor s technickou podporou Vodafonu byl velmi výživný a dodnes mě mrzí, že jsem si ho nenahrál. Jestli o těchto telefonech vědí u Vodafonu všichni tolik jako ten fešák, kterého jsem si na infolince vylosoval já, tak potěš pánbůh.

Určitě jsem na spoustu věcí zapoměl, takže se klidně ptejte. Než to tu definitivně opustím, tak si tohle vlákno ještě párkrát zkontroluju.
Obrázek
mila6032
Expert fóra
Expert fóra

Model telefonu: Blackberry 9105 Pearl

Symbian -> Blackberry

Příspěvekod Turek v pát led 20, 2012 2:13 pm

Díky ti za srovnání, velice užitečné :class: Restart po instalaci softu beru jako kladnou výhodu, pokud soft bude fungovat tak jak má, to potvrzuješ ;) "Správce souborů" vs "správa modulů" ,tak tady je symbian plnohodnotně zahanben :cry: Installace za pomocí pc je pro mne nepřijatelný fakt. O kradení apps mi nejde, až na malé vyjímky mám legální soft. Co se týká nákupu přes "Appworld" oproti symbianu a "ovi kvelbu" vyhrává na celé čáře, ale jak jeto ze znovu stažením koupeného softu ? Jak to mají řešeno ? Počkej, počkej "obava z podpory ze strany výrobce nokie bych se nebál např. update na n6630 byla ještě nejméně 3 roky po ukončení oficiálního prodeje ;) Nokia si nelajzne takové fópa vůči svým zákazníků a možná než symbian úplně padne nebude co vylepšovat :t :lol: Jo ještě jsem se chtěl zeptat existuje pro blackberry něco jako je deDit ?
Turek
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: MOTO E4 plus

Re: Symbian -> Blackberry

Příspěvekod mila6032 v pát led 20, 2012 2:51 pm

Turek píše:Installace za pomocí pc je pro mne nepřijatelný fakt

Takhle. Vždycky si představím, že jsem na horách/v práci/pustém ostrově a bez vyjímky se snažím instalovat vše pouze za použití telefonu. Zatím se mi to vždycky povedlo, ale pohodlné to prostě není.
Turek píše:jak jeto ze znovu stažením koupeného softu ?

Hm? Tak nad tím jsem nepřemýšlel, ale předpokládám, že soft je vázán na blackberry ID(nikoliv na IMEI) a tudíž bych se přenositelnosti aplikací neobával. Ale radši to zjistím a dám vědět.
Turek píše:podpory ze strany výrobce nokie bych se nebál

Já to myslel spíš tak, že už teď se aplikací na 3rd objevuje míň(což je možná v případě oficialních aplikací snad i dobře :-)) a když vidím tu snahu Symbian pohřbít jako celek, tak nepředpokládám, že by Nokia třeba radikálně přepracovala NWB(Taskmanager, Správce souborů, Zip manager, atd, atd, atd). Vezmi si, že jestli chceš u Symbianu nějakou funkci opravdu na vážno využívat, tak musíš sáhnout po aplikacích třetích stran. A to platí téměř bez vyjímky. Řeklo by se "Jasně o tom je přece operační systém", ale když člověk nevidí ani tu snahu...
Turek píše:Nokia si nelajzne takové fópa

Nokia si už dovolila takových faux pas, že mě už by nepřekvapilo snad nic.
Obrázek
mila6032
Expert fóra
Expert fóra

Příspěvekod Rusnak-COBRA v sob led 21, 2012 11:08 pm

Mílo, rad by som Ta poziadal o dovolenie uverejnit Tvoj prispevok na SMartMobil titulke ako clanok. (snad s miernou upravou a mozno odstranenim casti o "bezplanych" aplikaciach). Povedomie ludi o tejto znacke a OS je fakt biedne, a toto moze Symbianistom aspon priniest iny pohlad a viac info.

je to proste vystizne, vtipne :D ma to styl :D myslim ze ludia si to s radostou precitaju aj u nas, na verejnejsom mieste. vopred diky ;)
Rusnak-COBRA
Potrebujete pomoc? Ozvite sa kde ma najdete :D

Symbian & MeeGo fan, skor cestny funkcionar par for vratane Nokioteca

ZBIERAM MOBILY - stare, rozbite a pokazene... POTESTE MA AJ VY ;)
zbierka cez 880ks
Rusnak-COBRA
Expert fóra
Expert fóra

Model telefonu: Jolla, BB Z10, N950, N9, Peak

Příspěvekod mila6032 v sob led 21, 2012 11:35 pm

Svolení se uděluje :) Uprav si to jak potřebuješ.
Obrázek
mila6032
Expert fóra
Expert fóra

Příspěvekod Smith.F v ned led 22, 2012 11:18 am

Dobré a zábavné čtivo. I když docela zajímavý je, že plno věcí bych přesně stejně řekl o Androidu (nákup aplikací, File/Taskmanagery (i když s Filemanagerem jsem nakonec spokojený), Memory Boostery...)
I když třeba u Androida je plno věcí zdarma a skoro všechno užitečné za dolar (to se nakupuje s úsměvem) a komunita a aplikace jsou až přehojnělé.

Na druhou stranu, ta míra integrace do systému zní dost dobře (u Androida se to dá zlehka cheatovat tím, že není nic jednoduššího než zaměnit cokoliv od výrobce za cokoliv cizího) a ty BIS věci vypadají též extra zajímavě.

Nu, hádám má prostě každý systém něco..
Dřív Symb-magor, nyní Androiďák.
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Model telefonu: Samsung Galaxy S

Příspěvekod Rusnak-COBRA v ned led 22, 2012 11:43 am

ja som si ale na Andera nezvykol. pride mi strasne skaredy vnutri (nastavenia, submenu, hnus!) a privelmi farebne precackany az toxicky zvonku - homescreeny, menu... no blud. takisto cely market plny kravin. o rootovani atd ani nehovorim radsej. (ale i tak ho mam na tučpade, aby mi doplnil funkcionalitu webOSu)
podivne lahko som si zo Symbianu zvykol na MeeGo, aj ked tam nemagorim zdaleka tak velmi, nakolko nie som uplny Linuxak. ale paci sa mi to, symbian mi az teraz pride stary :) ale stale dobry.
Na BB na Curve 8520 som si tiez nezvykol. neda sa mi proste :(
na webOS v HP TouchPade som si zvykol vcelku vpohode, samozrejme s tym, ze to pouzivam v mensej miere ako telefon, nie na vsetky veci co robim s telefonom.
na WP7 v testovacich mulach sa nedalo zvyknut (bolo to pred mangom), pre Lumiu 800 si idem asi o par dni... ovladanie navykove, grafika super, prechody ohromujuce (iPhone, sorry, si o generaciu pozadu). ale zvyknut si na nemodifikovatelnost? no way!
o iOS radsej nejdem hovorit, tam mi nedaju ani cele jabko, len nakusnute... tak s cim mam pracovat? trpim radsej Nokiacke vystrelky, lebo su mi stale najblizsie mojmu srdcu.

o to viac moj obdiv, ze viete prekusnut zmenu a odist od neznameho a prisposobvat sa zas a znova. hladat veci ktore ste mali zname za nejake nahrady, ktore nikdy nebudu rovnako funkcne, uz len kvoli kratsej tradicii OS
Rusnak-COBRA

zbierka cez 880ks
Rusnak-COBRA
Expert fóra
Expert fóra

Příspěvekod mila6032 v ned led 22, 2012 12:44 pm

Smith.F píše:I když docela zajímavý je, že plno věcí bych přesně stejně řekl o Androidu (nákup aplikací, File/Taskmanagery (i když s Filemanagerem jsem nakonec spokojený), Memory Boostery...)

Hele, ono to fakt bude dost podobný a asi každý systém bude mít svá pozitiva a negativa. Blackberry se Androidu ani zdaleka nevyrovná možností úprav. Lze tam sice naflashovat leak Fw a v Blackberry desktop manageru vyházet zbytečnost (vlastně cooked FW akorát ofiko), ale ty možnosti přímo v telefonu jsou trochu omezené. Žádné vrtání v systému přímo z telefonu. File managera už jsem taky pořešil(Filemanager Pro za 4,99$), sice to není x-plore, ale dá se. Taskman furt chybí. Já bych asi proti androidu nic neměl, ale ta klávesnice ...*VZDYCH*.

Turek píše:jak jeto ze znovu stažením koupeného softu ? Jak to mají řešeno ?

Tady ještě dlužím odpověď. Je to přesně tak, jak jsem se domníval. Jelikož si má polovička všimla mého nadšení z nového telefonu, tak jsme hned museli koupit do rodiny ještě jedno Blackberry. Nuže jsem se z nového přístroje přihlásil ke svému Blackberry ID účtu a Appworld mi hned nabídl bezplatný reinstall mých aplikací na nový telefon. Mimochodem je i zajímavý, že telefon po vložení mé SIM nabídl přenos E-mailů na nový stroj. (Emaily jsou totiž vlastně sdruženy pod BIS od Vodafonu a pod mím BIS účtem se mé IMEI připojovalo ke třem Emailovým účtům. Takže po zapnutí přišla gratulace k zakoupení Nového Blackberry, dotaz jestli chci přenést maily-> zadání hesel k emailovým účtům a do minuty jsem měl v telefonu všech asi 100 mailů) Žádné nastavování, synchronizování, prostě nic. Vskutku působivé

Turek píše:Jo ještě jsem se chtěl zeptat existuje pro blackberry něco jako je deDit

Textových editor jsem moc nezkoušel, ale zkusím. Každopádně zatím se mi v telefonu usídlila aplikace BBNotepad. Umí několik kódování textu, pracovat s *zip i *rar archivy i s atributy. Víc nepotřebuji. Každopádně ještě něco vyzkouším. Ono je všeobecně těžké hledat alternativy k Jurijovým aplikacím :(
Obrázek
mila6032
Expert fóra
Expert fóra

Symbian -> Blackberry

Příspěvekod Dr. Nebolí to v stř led 25, 2012 8:17 am

Zajímavý počtení, že pánovi děkujem :) Asi už vím, pro co půjdu, až mi zdechne placka. Ale to bude doufám až za dlouho, do tý doby se může stát věcí. Třeba zatím vynaleznou skutečnej Aufoun :D
R.I.P. Symbian (1998-2012)

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Děkujeme všem, poslední ať zhasne. Až bude na trhu opět kvalitní mobilní OS, vzbuďte mě. A až se ho někdo bude zase soustavně snažit zabít, zastavte ho dřív, než to dodělá!
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Model telefonu: BB KeyOne, BB Q5, Nokia E71

Příspěvekod Rusnak-COBRA v stř led 25, 2012 5:28 pm

tak, clanok som vydal dnes :)
Kód: Vybrat vše
http://smartmobil.sk/?p=3928
Rusnak-COBRA

zbierka cez 880ks
Rusnak-COBRA
Expert fóra
Expert fóra

Zpět na Nezařazeno