Jak správně fotit

Fotoaparát v telefonu & jak s ním správně fotit ?

Příspěvekod Luke1100 v pon zář 17, 2007 1:00 pm

Spok píše:Photoshop jedině. Dá se s tím dělat vše možné.
Jen je trochu dražší....

lukas26: necituj poslední příspěvek...přečíst pravidla...upraveno.

Joo je hafa drahej :lol: ale jak říká hanni, já s ním ještě ani neumím :D
Luke1100
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Spok v pon zář 17, 2007 3:02 pm

Photoshop, pokud člověk neni zaostalej, tak má v malíku za 2 týdny občasné práce v něm. Je rozhodně lehčí než takovej C# :lol:
Přeci jenom je to porad jen grafika a neni treba mit hlavu jak stodolu...
N95 a 1Gb card | Wallpapery 240x320
Spok
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod peskat v úte zář 18, 2007 10:49 am

ani nevim co mame doma :-).
Ted jsem zjistila,ze mame v pc ZONER PHOTO STUDIO 7 a tam se daji taky upravovat fotky
Diky za info
peskat
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: Nokia E52 v081.003

Příspěvekod Dr. Nebolí to v úte zář 18, 2007 5:22 pm

Picassa2 spolu s microsoft picture manager...vše základní umí a až budu mít čas babrat se s fotkama, určitě ho využiju líp. N73 fotí dobře ať si říká kdo chce co chce. Vyvolaný fotky sou bájo. Zkusil bych i tu 25 x 20 cm jak je uvedená v nastavení rozlišení a pak by se vidělo. Docela mě to láká. 13 x 9 sou naprosto ok. Ale tahat s sebou takový bago...jasně, fotí to líp a o hodně, ale prostě bereš ho běžně ven? do školy? s kamarádama ven? na akce?...myslim, že velikost mluví za vše. Když bych jel na vejlet a vysloveně dokumentoval, neřeknu půl slova. Je to jasný. Ale jako krajní bych to neoznačil. Peněženka (velká), klíče, telefon. Kam bych to dal :D :?:
R.I.P. Symbian (1998-2012)

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Děkujeme všem, poslední ať zhasne. Až bude na trhu opět kvalitní mobilní OS, vzbuďte mě. A až se ho někdo bude zase soustavně snažit zabít, zastavte ho dřív, než to dodělá!
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Model telefonu: BB KeyOne, BB Q5, Nokia E71

Příspěvekod š.ť.á.p.i v ned zář 23, 2007 12:28 pm

poradíte mi někdo jak fotit panoramata? díky
nokia N78 coca brown+ micro SD 2GB + sony MDR ED31LP
fotky z N73 & 6500Slide -> http://www.flickr.com/photos/12406547@N06/
š.ť.á.p.i
N73 fotograf

Příspěvekod lukas26 v ned zář 23, 2007 2:12 pm

lukas26
Administrátor
Administrátor

Model telefonu: iPhone 4S 16GB

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned zář 23, 2007 4:30 pm

To Lukas26: k dokonalosti chybí už jenom "L". Jinak děkuju, šikovná věc o který sem vůbec nevěděl. O čem nevíš, nehledáš :)

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Děkujeme všem, poslední ať zhasne. Až bude na trhu opět kvalitní mobilní OS, vzbuďte mě. A až se ho někdo bude zase soustavně snažit zabít, zastavte ho dřív, než to dodělá!
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod š.ť.á.p.i v ned zář 23, 2007 6:05 pm

ten prográmek mám, ale nevím jak se s ním pracuje :cry:
nokia N78 coca brown+ micro SD 2GB + sony MDR ED31LP
fotky z N73 & 6500Slide -> http://www.flickr.com/photos/12406547@N06/
š.ť.á.p.i
N73 fotograf

Příspěvekod lukas26 v ned zář 23, 2007 7:38 pm

Dr. Neboli to: to čoveče bylo naschvál, to L jsem vynechal...vždyť se to tak i říká...takže v klidu :)

š.ť.á.p.i: tak to neporadím, já to nepoužívám...
lukas26
Administrátor
Administrátor

Model telefonu: iPhone 4S 16GB

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned zář 23, 2007 8:19 pm

Asi takhle. Otevřeš krytku foťáku a ukončíš aplikaci fotoaparát. Teď, když máš krytku otevřenou, tak spusť tu aplikaci. Nastav si hight resolution pro vysokou kvalitu a pak dojeď na nabídku Trigger. Zamiř tam, kde chceš panorama začít dělat a zmáčkni joy směrem dovnitř. Teď ti běží "nahrávání". Prostě se pomalu a plynule bez kolísání nahoru a dolů pohybuj po směru obrázku. Tzn. z leva doprava a naopak, aniž by si měnil úhel (kejval s mobilem nahoru a dolů). Až budeš mít obrázek "natočenej, potvrď stop, ulož si obrázek, zavři program a máš ho v galerii. Prostě je to jako kamera, ale snímá to samo. Nejede to na snímky, ale panorama to "natáčí". Což je vychytaná věc na úkor kvality obrazu. Ale ovládání je úžasný...škoda, že na fotkách chyběj detaily a jsou trošku rozmázlý :( Takovej stručnej návod :wink:

To Lukas: znám čéče, ale čověče slyšim poprvý :D

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Dr. Nebolí to v čtv lis 15, 2007 6:58 pm

Měl bych dotaz na majitele n95. A to konkrétně, jestli dokáže tenhle telefon vyfotit černou. Ale vážně černou, ne tmavě modrou či fialovou, prostě černou. To je jediný, co n73 nedokáže a zajímá mě, jak je na tom 5mpx fotoaparát n95 :wink:

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Broslowski v stř led 02, 2008 1:21 am

taka jedna sak posudte:

Obrázek
Broslowski
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod kami3120 v stř led 02, 2008 12:30 pm

Dr. Neboli to: Ano fotky z N95 když je tma a nebo když se zakreje objektiv tak e fotka uplně černá...Nevím jestli mám uploadovat naprosto černý obrázek, ale pokud to vidět chceš neni problém...
Nokia N95 8GB * LD-3W*
kami3120
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Dr. Nebolí to v stř led 02, 2008 5:42 pm

Díky moc za reakci, už jsem myslel, že se jí nedočkám :) No, tak zavřenou krytku ne, ale zkus vyfotit třeba něco ve tmě v pokoji, s bleskem. Třeba skříň nebo tak. U N73 jsou modrý okraje a střed rozpadlej. A zajímalo by mě, jak je to s okrajema u N95. Jedna nějaká fotka stačí, rád bych si porovnal bo se k N95 prostě nemám jak dostat :wink:

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod kouba v čtv led 24, 2008 6:58 am

Mám n73 a podařilo se mi s ní udělat černý obrázek. Takže taky to jde.
:lol:
Obrázek
když se nechce zobrazit tak tady je odkaz
http://uloz.to/157355/23012008893.jpg
kouba
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Dr. Nebolí to v čtv led 24, 2008 8:13 am

Jo, ale vsadím krk, že je to focený na Black&white...to pak je lehký :D

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod kouba v čtv led 24, 2008 9:17 am

ne není nefotil jsem to na černobílí ale večír na noční režim asi ale určitě to nebylo na černobílí
kouba
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod ursa v čtv led 24, 2008 10:16 am

mno me se todle stalo aj za dne... bohuzel to uchovany nemam, hned sem to smaznul... a zrovna tak sem mel fotku jednou uplne bilou... beru to spis jako, ze se fotak zblaznil, protoze sem musel potom foun restartovat... ale ty fota tam vostaly, takze to nebyl jen treba kouslej fotak, nebo tak...
HTC TOUCH PRO 2 (Rhodium) + 16GB
ursa
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: HTC Touch pro2

Příspěvekod KrocaN v ned úno 17, 2008 7:39 pm

co tak koukam tak tu nikde nevidim vychytavku s automatickym ostrenim (priostrenim)..
jde o to ze standardn mobil zaostri to co je v ramecku... takze macknete spoust fotoapartu (jen tak napul, aby zezenaly sipky a drzte ji), zaostrite to co chcete tak pak muzete s fotoaparatem hnout aby ten objekt byl treba na na kraji, takze potom bude ten objekt na kraji ostry a prostredek rozmazany..

nevim jestli je to takova vychytakva, ale urcite se to hodi vedet, jinak je o tom psany tady http://www.mobilmania.cz/Titulni-strana/Jak-s-mobilem-spravne-fotit-zblizka/sc-21-sr-1-a-1114551/default.aspx uplne dole

priklad..
Obrázek - zaostreny stred
Obrázek - zaostreny panacek na kraji
KrocaN
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: n73

Příspěvekod cardi v ned úno 24, 2008 5:45 pm

2 soni: kloboucek za navod fakt super .Jinak nechapu lidi co tvrdi ze SE K750i ma lepsi fotky nez N73ka hh.
Nokia N5800XM fimware v.40.0.005

http://www.bonsai-dnes.cz
cardi
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: Nokia 5800XM

Příspěvekod MC1980 v ned úno 24, 2008 10:17 pm

Tak se přidám k ostatním a zde jsou moje fotky, co jsou z 90% foceny N73. (kromě galerie Ostrava - Vítkovice, Ostrava - město, My dva :-), Trabanti - sraz, Oleška a Pravčická brána a Beskydy). Jinak je vše foceno N73. Je tam toho hodně, hodně, hodně, třeba se bude něco líbit :-) Tak koukejte, chvalte či nadávejte :-)
Budu velmi rád za jakýkoliv názor :-)

A tady je ten odkaz:

http://www.albumfotek.cz/marcel.cmorik/?page=galerie
MC1980
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: N95 8GB (hacked)

Re: Jak správně fotit

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned led 04, 2009 10:04 am

xAx píše:Ja mam z jara par fotek z N95 ktere jsem prohnal programem Photomatix. Na monitoru jdou zvetsovat do aleluja, sly by z nich tisknout plakaty, ale nejmensi ma pres 30 MB :shock: Ma cenu to sem nekam dat na prohlidnuti?

Dr. Nebolí to píše:Prosím tě, co to máš za formát. Raw bez komprese by neměl mít při tomhle rozlišení víc jak 10 mb, každopádně je stále řeč o mobilu s mizernou ohniskovou vzdálenosti, a malým čipem, kterej nedokáže tolik věci prokreslit, tím spíš přes plastovou optiku :) Jedinej způsob, jak dosáhnout dobrý kvality jsou panoramata, tam si můžete dovolit trochu přibližovat, aniž by klesala drasticky kvalita. Skládání několika stejnejch obrázků do jednoho taky není od věci, ale na rovinu, lepší vzít rovnou digital. To je jen pro blázny a nadšence :) Ať to máš cokoliv za formát, dej to do klasickýho komprimovanýho formátu, jako je jpeg. Tak na 4 MB maximálně, a převod na kvalitě těžko zpozorujes. Pak to můžeš klidně vystavit, může to bejt zajímavý :wink: .

xAx píše:Dr. Nebolí to: Je to ve formatu TIFF. Ted jsem dva zkousel zmensit na JPG a neni to zdaleka ono. Jinak je to skladanych vzdy 5 fotek, fotak musi byt zafixovany, neni to vhodne na foceni pohybujicich se predmetu a kazda z tech fotek musi mit na fotaku nastavene jinak Belichtungsausgleich ( Osvetleni? Cesky ten vyraz neumim, ale je to v nastaveni u Nokii druhe odspod ) Jestli je zajem, muzu ho nekam upnout ( Ten program)

Dr. Nebolí to píše:To bude citlivost na světlo, možná jas, ale spíš ta citlivost, ISO. Jinak kdybys to nahodil, byl bys moc hodnej. Docela rád bych se na ten program podíval :)

xAx píše:Anglicky je to Exposure Compensation, ona mi cestina fakt uz dela nekdy problemy. Ted to jdu vyhledat na Ext. Hdd a za chvili to budu editovat s odkazem na stazeni. Je to program v AJ, ale uzivatelsky velice nenarocny

EDIT: Tak tady to je. Tebe se to doktore netyka, ale pro mene znale pripominam, ze pri rozbaleni se zacne rozcilovat antivirus. Neni tam ale virus, nybrz K&yg&n
Kód: Vybrat vše
http://www.edisk.cz/stahni/08746/PhotomatixNew.7z_3.14MB.html

Dr. Nebolí to píše:Jasná věc, mockrát děkuju. Jinak je to nakonec kompenzace expozice, v angličtině už to poznávám, a z toho usuzuju, že je to program na tvorbu HDR, high dynamic range fotek. Ale vzhledem k jpeg výstupu mobilu je to spíš tone mapping, vleze tam dost šumu. No, uvidíme co to bude, nechci předbíhat, třeba je to něco úplně jinýho. A avast moc na ke*gen nekřičí, na tohle je expert Nod. Takže ještě jednou díky, prozkoumám to a dám vědět. Jestli na to přijdu, tak to můžeme dat do sekce pc software a hodím pod to nějaký info, ale nebudu předbíhat. Díky :wink:

Jinak potkane, kdybys měl otázky na photoshop, má svoje vlákno v pc software sekci. Klidně se zeptej, když budu vědět, poradím. Zas tak složitý to není, stačí vědět, o co jde. Manuál jsem nečet a docela ho ovládám, a když potřebuju radu, jdu za známým, kterej to dělá profi. I video, to je vždycky radost poslouchat :)

EDIT: Tak jsem se na ten program podíval, no jistě, to jsem dřív měl. Ve stručnosti:

Je to program na tvorbu HDR snímku, zkratka pro High dynamic range, česky snímky s vysokým dynamickým rozsahem. Lehkej příklad. Fotím horizont, na kterám je les ve stínu, je tmavej, a nad tím jasně modrá obloha, hezky světlá. Pokud pořídím jednu fotku, musím se smířit, že buď a nebo takto. Buď zvolím vysokou kompenzaci expozice, abych zesvětlit les. Tím pádem tam nebudu mít jen tmavej pruh, ale hezky prokreslenej zelenej les. Jenže tím jak zvednu expozici, už tak světlou oblohu ještě zesvětlím, a přepálím ji do bělava. Nebo expozici snížím. Tím vyfotím hezky nepřepálenou azurovou oblohu, ale už tak tmavej les ještě ztmavím, a zbude z něj prakticky jen černej pruh. Jak tomu předejít? Pořídit jednu fotku tak, a druhou tak. Pak to prohnat přes nějaký HDR program, jako tento, a ve výsledku dostanu fotku jak se světlým lesem, tak s nepřepálenou oblohou. Ideální stav, a čím víc snímků s postupnou kompenzací expozice pořídím, tím lepší bude výsledek. Takto ideálně to funguje na nekomprimovaných formátech typu RAW, který lezou z digitálních zrcadlovek. Jenže, my se stále ještě bavíme o mobilu. Z mobilu lezou silně komprimovaný formáty jpeg, kde je i komprese namístě, protože prostě přes kus plastu a s pidičipem se nic pořádnýho pořídit nedá. Ano, tak dá, když jsou podmínky, ale v porovnání s konkurencí silnějších brášků digitálů to je mizerný. No a z komprimovaný fotky bohužel při HDR vylezou i její neduhy, a to digitální šum. A hodně silně! Proto to na mobilu nemá takřka význam, ale přeci jen, při tvorbě HDR si jde nastavit vícero věcí, jako je světelnost jednotlivých sekcí, ale jsou tam i ultracontrast efekty, a ve výsledku se dá dosáhnout fantaskních fotografií. To se hodně lidem líbí a vyžívaj se v tom. Jenže se nejedná o HDR v pravým slova smyslu, říká se tomu "tone mapping".

Takže klidně můžete zkusit, ani z kompaktu nedosáhnete kýženého výsledku. Tohle je fakt na zrcadlo, ale "omalovánky" s tím jdou vytvořit hezký, lidi to občas používaj, když je mizerný počasí, dá se tím vytvořit relativně dramatická obloha. Namísto hnusně zatažený to může působit i efektivně, ale moc bych to s tím nepřeháněl :wink:

Tady je ukázka přímo z tohoto programu. Právě jsem toho využil vzhledem k děsnýmu počasí. Je to tak trochu fantaskní, jak jsem psal. Je vidět, že je tam relativně víc světla a rovnoměrně ve všech částech, i když bylo zataženo a pod mrakem. Taky je ale dobře vidět, jak vylezl šum! No a obloha je trochu dramatičtější, i když laciná...
Obrázek

Tuxx píše:ja som asi slepy, ale podla mna je ta fotka super :shock: a jaka lacina obloha? To je snad dorobena alebo co? Co je vlastne ten sum?

Dr. Nebolí to píše:Ta obloha je výsldkem ultracontrast efektu, skutečně to není real! A je hodně slitá, což je výsledek brutálního odšumení, on tam fakt naskákal hodně. Tahle fotka byla určená jako výstavní, je i zmenšená, a tak to na ní není až tak vidět, nahodil jsem blbej příklad. Tady jsem se to snažil schovat, teď jsem nenašel rychle žádnou jinou. Podívám se po originálu, abyste mohli porovnat.

EDIT:
Tak tady je zdroj. První je EV -1, druhá je 0 a třetí je +1. Z těhle tří vzniklo to "HDR", jaký vidíš nahoře. Mezi tím stojí teda ještě odšumení, narovnání, korekce barev atd., je to zas prohnaný photoshopem. Ale základ na tom vidět je, ta proměna je znát.
Obrázek ObrázekObrázek

Jinak že vyleze šum si můžete dokázat na týhle fotce. Je to fotka z MM, nebudu psát čí. Je to čistá fotka po procesu na "HDR", spíš teda tone mappingu, abysme nazývali věci správným jménem. Myslím, že z tohohle poznáte dobře, co je to šum. Lidi tomu občas říkaj chybně i zrno, vypadá to prakticky stejně, jen zrna není možný dosáhnout v digitální fotce..
http://galerie.mobilmania.cz/showfull.php?photo=38753

Jak jsem psal, ten šum by v HDR neměl být, tyhle snímky se dělají z formátu RAW, se který pracujou zrcadlovky. Ten proces ještě víc podtrhne neduhy jpeg komprese, což je defakto lehký šum, takže z toho pak může vzniknout právě tohle, repsektive vznikne!

Jinak je to slušný OT, pak to přesunu do tématu, jak správně fotit. Mclaren se teď šťourá ve fóru a jsou tu výpadky, nechci, aby se to ztratilo během přenosu :wink:

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Předchozí

Zpět na Fotoaparát