Jak správně fotit

Fotoaparát v telefonu & jak s ním správně fotit ?

Příspěvekod Kkozi v ned kvě 13, 2007 11:37 am

Nemam ten fotak u N73 nak rad. Je s nim silene pomala prace. Ten fialovej nadech me uplne toci..a taky ta rozpatlanost fotek,focenejch v horsich svetelenejch podminkach. A uplne nejvic me stve, ze pri nataceni videa nejde asi vypnout dioda.
Kkozi
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Vlastik v ned kvě 13, 2007 12:30 pm

Zdar lidi, :)
taky se mi zpočátku nelíbily fotky z N73, některé jsou přímo děsné a ač jsem jejím majitelem tak si myslím že nejlepší fotky z 3MPx mobilů rozhodně nedělá, ale to sem nepatří. S tou modrou je to pravda, Nokia má všeobecně trochu marťanský pohled na svět očima optiky. Měl sem 6630 a dělalo to to samé, modrá... Tak jsem si říkal že snad N73 s optikou Carl Zeiss T. udělá lepší a bez modré. Ale je snadné se tohoto zbavit:

:!: 1. Upravit RGB paletu na pc v editoru fotografií, stačí i aplikace XnView

:!: 2. nebo přímo v mobilu pomocí např Resco Photo View, ten umí paletu zpracovat, tam doporučuji nastavit paletu, (většinou stačí stáhnout modrou o cca -4 body) a pak dát zoom na 100% (tlačítko mřížka) a dát RESIZE a uložit jako nový obrázek třeba i ve stejné velikosti. Ale pozor! Nedávejte kvalitu ukládaného obrázku nad 85-90% dochází pak k opačné kompresi, čili deformace pixelů kvůli "dokreslení" neexistujících vzhledem k poměru algoritmu komprimace. A také když upravíte fotku v Resco P. View tak uložená již nemá Exif.

:arrow: Tak toto řeší problém s modrým nádechem. Ostatní je již na šikovnosti a u Nokie hodně na světelných podmínkách.
Vlastik
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod Marahruby v ned kvě 13, 2007 5:01 pm

Souhlasím s Kkozi, skoro každej 2Mpix foťák od SE je mnohem lepší
Nokia N73 Metallic Red/ Frost White + 2x Kingston Mini SD 1 GB + Siemens A65
www.marahruby.ic.cz
Marahruby
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned kvě 13, 2007 5:40 pm

Tak z tim 2mpx foťákem ste to fakt už trošku přehnali. N73 není dokonalej foťák a není to foťák, je to mobil. A na mobil z něj lezou dost dobrý fotky. Četli ste pár Příspěvků zpátky? Koukali ste se na soniho odkaz a na ty fotky??? Si můžete koupit k750i nebo w800i, aspoň si ušetříte peníze. Neříkám, že fotěj špatně, ale na n73 to fakt nemá. Modrej nádech občas dává, ale SE zase fialovej. Ne tak moc, ale je tam taky vidět. :evil: :evil:

to soni: ty fotky sou fakt bájo. Takhle to má vypadat, když se s tim nastavením někdo "vypiplá" a pak nevadí, že nedržíš v ruce digitál. Fakt super 8)

tady je něco ode mě:
http://www.ukazto.com/img/N73Shot713.jpg
http://www.ukazto.com/img/N73Shot748.jpg
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Model telefonu: BB KeyOne, BB Q5, Nokia E71

Příspěvekod Radza.st v ned kvě 13, 2007 6:33 pm

N73 má jeden z nejlepších foťáků v mobilu. Když před skoro rokem bylo srovnání 3MPx foťáků v mobilu na Mobilmánii, fotky dělala jednoznačně nejlepší N73. Někdy se fotka samozřejmě nepovede, ale to se stává.
Radza.st
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod RomanP v ned kvě 13, 2007 7:03 pm

Dr. Neboli to : Jak přehnali? Já trvám na tom, že má moje původní k750i lepší foťák. Lepší a horší nemá nic společného s počtem pixelů, to je reklamní masáž, nic víc. To možná hrálo roli, kdy fotky z mobilů měli 640x480. Soniho fotky jsou moc pěkný, ale to nesrovnávej, jsou upravovaný a zmenšený.

Radza.st : sorry, ale to co píšeš je jak z reklamního letáku a fotky z mobilmanie... já hodnotím každodenní realitu a ta se mi vůbec nelíbí.

Dneska jsem zkoušel fotit a jak asi uznáte, lepší počasí bejt nemohlo a přesto se mi to nelíbí. Můžu sem dát nějaký fotky z k750i, ale to asi nemá cenu, nemám ho už skoro rok a to je pak srovnání k prdu.

http://www.ukazto.com/img/13052007007.jpg
http://www.ukazto.com/img/13052007008.jpg
RomanP
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned kvě 13, 2007 7:34 pm

Já taky nemluvim o počtu megapixelů. Na těch vážně zas až tak nezáleží, pokud to nehraje dramatickou roli, jako u těch 640 x 480. Ale co mi kámoš zdokumentoval celej tejdenní vandr svoji k750i, tak bych pořád fandil n73. Nokie a SE maj jinej styl fotek. Mě víc vyhovuje nokiáckej, někomu zas víc SE. K750i nemá špatný fotky, to ne. Ale vážně mi to příde přehnaný tvrdit, že lepší než 73. Podívej se na velikost optiky, už to napovídá, kdo má šanci na kvalitnější fotku. Nebudu tady dál odporovat. K750i pomlouvat nebudu, ani sem nepomlouval. Jenom se mi fakt nezdaj ty fotky lepší. :roll:

To Roman.P.: Není dobrej nápad fotit oblohu. Uznávám, tady n73 fakt nestíhá. A to první letadlo...nevim, jak to děláš. Ale takovýhle fotky mi z mojí n73 fakt nelezou. Třeba mám nějakej protekční model, kterej tohle nedělá 8)
Naposledy upravil Dr. Nebolí to dne ned kvě 13, 2007 8:05 pm, celkově upraveno 1
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod hanni v ned kvě 13, 2007 8:00 pm

RomanP: divne fotky lezu z Tvojej N73...tu je ukazka z mojich.Fotene na Cachtickom hrade,nastavenie automatika (takze som sa s tym vobec nepiplal,len som skusal,co ten fotak dokaze na automaticke nastavenie) a pocasie oblacne.

:arrow: http://www.ukazto.com/img/03052007040.jpg
:arrow: http://www.ukazto.com/img/03052007039.jpg
:arrow: http://www.ukazto.com/img/03052007029-ivh1.jpg
hanni
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: Nokia N8 Blue

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned kvě 13, 2007 8:07 pm

hanni píše:RomanP: divne fotky lezu z Tvojej N73...tu je ukazka z mojich.Fotene na Cachtickom hrade,nastavenie automatika (takze som sa s tym vobec nepiplal,len som skusal,co ten fotak dokaze na automaticke nastavenie) a pocasie oblacne.

:arrow: http://www.ukazto.com/img/03052007040.jpg
:arrow: http://www.ukazto.com/img/03052007039.jpg
:arrow: http://www.ukazto.com/img/03052007029-ivh1.jpg

To RomanP: Tak, tohle by modhlo stačit každýmu. Bez jakýhokoliv spec. nastavení, a ty fotky nejsou špatný. Ani svět. podmínky nic moc, a přece se povedli. A i kdyby se ti nezdáli, tak si je v kompu zmenši na svý 2mpx, na který seš zvyklej z k750i a pak to bude tuplem vypadat líp.
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod soni v ned kvě 13, 2007 8:22 pm

To RomanP:Co máš za FW?Buď máš ňáký starý nebo neumíš fotit.Moje fotky nejsou zmenšovaný (jen pár kousků kvůli místu)a zbytek sou ořezy a ty kvalitu pokud vím zhoršují.A upravované sou max.v mobilu a to přidáním kontrastu,takže to je min.úprava.Zkus se zařídit podle mého návodu a nahrej si tam nejn.FW nebo aspoň ME edici a nemůže ti lízt z telefonu takový paskvil.
To Hanni:Ty fotky se povedli a dokonce na tu automatiku překvapivě nokia nevypálila oblohu.
soni
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod hanni v ned kvě 13, 2007 8:26 pm

soni: aj ja som bol velmi milo prekvapeny :wink:
hanni
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned kvě 13, 2007 8:32 pm

To já taky. Jenom doufám že ne stejně, jako kolega co fotil to letadlo. To asi není překvapení, ale šok :lol:
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Radza.st v ned kvě 13, 2007 8:38 pm

http://mobilmania.cz/default.aspx?secti ... le=1113183

tady jsou porovnány 3 mobilní telefony, resp. jejich fotoaparáty.
Všechny fotí dobře, ale jsou mezi nima v detailech docela rozdíly.
K750i má určitě good fotky, ale pochybuji, že jsou lepší než z N73. Nemluvím o megapixelech.
Radza.st
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned kvě 13, 2007 8:39 pm

hmm. lets see
Naposledy upravil Dr. Nebolí to dne ned kvě 13, 2007 8:56 pm, celkově upraveno 2
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod Radza.st v ned kvě 13, 2007 8:42 pm

Ale jinač to letadlo....možná to máš nějaké divné....
je to jakesi hnusné.
Nokia 3330->Nokia 3410->Nokia 6100->Nokia 6230i->Nokia N73->N82 black, microSD 16GB
Radza.st
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Radza.st v ned kvě 13, 2007 8:45 pm

Jedna z věcí, co je mínus je ta komprese...ale taky je to foceno se starším firmwarem, a zdá se mi, že se to krapánek zlepšilo v těch novějších.
Nokia 3330->Nokia 3410->Nokia 6100->Nokia 6230i->Nokia N73->N82 black, microSD 16GB
Radza.st
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod soni v ned kvě 13, 2007 8:47 pm

Radza.st píše:http://mobilmania.cz/default.aspx?section=21&server=1&article=1113183

tady jsou porovnány 3 mobilní telefony, resp. jejich fotoaparáty.
Všechny fotí dobře, ale jsou mezi nima v detailech docela rozdíly.
K750i má určitě good fotky, ale pochybuji, že jsou lepší než z N73. Nemluvím o megapixelech.

Proboha vůbec neporovnávejte fotky co sou na mobilmanii v redakčních testech.Tam fotí všechny fotky na automatiku.To víte že N73 na automatiku nefotí moc dobře.Já všechno radši ručně nastavím a pak fotka vypádá úplně jinak.Ja sem si nekoupil telefon s možností mnoha funkcí v nastvení ve fotoaparátu abych fotil na automatiku.Ani na své zrcadlovce nefotím nikdy na automatiku.Pokud chcete dobré fotky tak myslete u toho focení a nenaříkejte jak to fotí špatně.
soni
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod RomanP v ned kvě 13, 2007 8:51 pm

Dr. Neboli to : no to je právě kravina fotky n73 změnšit a pak porovnávat, tím přijdou o šum a srovnání je k ničemu.

soni : fw samozžejmě poslední a ME tam rozhodně dávat nebudu

ALL : já jsem sem záměrně nedal fotky který se povedly a i těch je dost, takže vím, že občas se něco povede, ale nehodlám je nijak dál v telefonu upravovat aby vůbec k něčemu vypadaly. Jen píšu, že to jsem předtím u SE nedělal a nebaví mě to, často se dostanu na místa, nebo do situací, které zažuje málokdo a na tohle není čas a věřte, že jsem už něco nafotil (nemyslím telefon) takže rady jako neklepej s tím při focení nepotřebuju.
RomanP
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned kvě 13, 2007 8:55 pm

Asi jsi mě špatně pochopil. To je účel, tím právě přídou o šum. Aby přišlo o šum k750i, taky ty fotky budeš muset zmenšit...a ejhle. Z 2mpx je jenom jeden. Zatímco n73 má pořád 1 navrch :twisted: Už chápeš co tim myslim??? Nezmenšený fotky z n73 podle mě vypadaj o hodně líp, než z k750. A když se ti nelíběj, zmenši je na 2mpx, takže sou obě fotky stejně velký, jenom zmenšená z 73 je hezčí...to odstranění šumu je účel, kapišto?

Říkáte jenom na automatiku, že prohraje :lol: 8) nemyslim, podle toho, co nafotili :twisted:

Tak sem to zkouknul...nemůžu si pomoct. Podle mě to k800i nad n73 projela. Barevnost, jasnost a celistvost fotek...prostě má n73 podle mě navrch. Na konci, když se fotilo v noci, tam bylo vidět, jak hezky fialově vyfotila tmu...to je slabý místo, kde k800i vede. Ale asi tak jediný. Sorry, ale podle tohohle testu říkám: N73 FOTÍ LÍP NEŽ K800I. Třeba se to někomu nelíbí, ale z mí zkušenosti fotí výborně a tenhle test (předpokládám, že na takovýhle oficiální stránce byl regulérní a že to snad nikdo popírat nebude) to jenom dokázal.

lukas26: edituj příspěvky, ať jich nedáváš víc pod sebou...upraveno.
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod soni v ned kvě 13, 2007 9:00 pm

Taky sem to zkukl a N73 opravdu jasně vyhrála a pokud ste si všimli píšou v tom článku,že ji tam mají čerstvě,tudíž tam byl starý nebo ještě ne úplně vychytaný FW to znamenalo handicap v testu.Asi je to rukama :P

lukas26: necituj poslední příspěvek...vše upraveno.
soni
Nový uživatel
Nový uživatel

Příspěvekod RomanP v ned kvě 13, 2007 9:02 pm

Dr. Neboli to : teď chápu, předtím jsi psal jen o zmenšení fotek z n73, šumu se lze zbavit i jinak, ale ta fialová je na prd, černá tam prostě chybí, to můžeš kroutit barvama v editoru jak chceš a ubereš ji jinde
RomanP
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned kvě 13, 2007 9:06 pm

Já vim. To zase chápu já, a jak sem psal o testu - krásně fialová při focení v noci, zatímco k800i černá. To krásně byla samozřejmě ironie. N73 neudělá černou. Max. modrou nebo fialovou...tady maj SE vážně navrch. Ale celkově mobil neslouží k focení v noci. Ani nemaj blesk. Je to přisvětlovací dioda, sice xenonová, ale na blesk to nemá. Proto v noci fotim minimálně. Tady připouštim - n73 krutě ztrácí. Jinak si ale stojim za všim předchozim. Nadchla mě a fotí skvěle

lukas26: necituj poslední příspěvek...vše upraveno.
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Příspěvekod hanni v pon kvě 14, 2007 7:15 am

Tiez si myslim,ze fotit s mobilom v noci je nezmysel.Optika si s tym skratka neporadi.Ved s fotenim v noci maju problem aj niektore starsie digi fotaky.Ale cez den nefoti zle.Vecer dodam fotky,ked som za pekneho slnecneho dna fotil na detskom ihrisku dcerku. Tiez fotene na automatiku a keby som sa s tym pohral,ako to robi soni,tak porovnatelne s digitalom.
hanni
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod :.Dragunov.: v pát čer 08, 2007 10:56 pm

Slo by reupnout 1x2??Dekuji...
:.Dragunov.:
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Spok v ned zář 16, 2007 9:35 pm

Tak na telefon jsou to fotky vcelku dobrý. Ale vyjet na vejlet s tim, ze budu fotit telefonem, nebo nedej boze vyjet na vejlet, protoze chci fotit a to ze telefonem je uplny nesmysl.

Fotky z mobilu, at uz n73 ci z vlastni zkusenost n95 se skoro nedaji pouzit.
Mám vcelku nemalé zkušenosti s fotografií makra a scenery, ale moje n95ka se absolutne nechytá. A to hlavně expozicí a zaostřovacím mechanismem. Sice mají 3.2 a 5 Mpix, ale fotka je strasna :(
Mozna jsem zhyckanej z profi zrcadlovek, ale foto na mobilu beru jako posledni moznost.

Obrázek
N95 a 1Gb card | Wallpapery 240x320
Spok
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Spok v ned zář 16, 2007 9:40 pm

Abych jeste zduraznil neco o technice, tak to bude hlavně vyvážení bílé, tzn
:arrow: mít při plném slunci opravdu režim odpovídající tomuto prostoru
:arrow: správné držení těla (mírný rozkrok)
:arrow: stínit rukou před přímému průniku slunečního světla do objektivu
:arrow: tak dlouho zkoušet zaostřovat, dokud nenaběhne zelený zámeček
:arrow: nefotit přímo proti světlu (sunce, halogen atd...)

:idea: při focení zadků holek zaostřete na zem asi tak 3m před sebe a držte přimáčknutou spoušť. Pak jen namířit a pálit.
Schválně jsem zmiňoval tuto tematiku.... toto se týká jakéhokoliv "paparazzi" stylu
Spok
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Alex038 v ned zář 16, 2007 9:55 pm

Ja mam uz druhou N73 a jsem s ni max. spokojenej. Fotky dela slusne, na to ze je to mobil, ale mam i SE K800i a tam jsou ty fotky o 20 procent lepsi. A porovnaval jsem to vickrat. Ze stejne pozice, stejnou scenu ci predmet. Ono totiz Sony uz nejaky ten patek fotaky dela. A to, ze je na Nokii Zeiss optika, to nic neznamena. Dokonce jsem videl i par ruznych porovnani fotek SE K800i vs N95 a ani tam vzdy N95 nevyhrala. Moje dva dalsi mobily budou N82 a SE K850i. A uz ted vim, ktery bude fotit lip. Jinak skoro ve vsem ostatnim je N73 lepsi nez K800i. To skoro se tyka vrzani a velice lacineho plastu.
Dancall nebo jak se to jmenovalo, pak spousta všeho možného a nyní N73 plum s černým před. dílem a stř. klávesnicí, ME FW, 2GB, Koss Porta Pro plus SE K800i. No a ted uz druha N73, bilohneda od TM a v ni ME FW
Alex038
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod peskat v pon zář 17, 2007 8:13 am

Jen maly dotaz.jakym programem v pc pak upravujete ty fotky?
Nekolikrat se o tom tady mluvilo,ze se to da upravit
peskat
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: Nokia E52 v081.003

Příspěvekod Spok v pon zář 17, 2007 10:02 am

Photoshop jedině. Dá se s tím dělat vše možné.
Jen je trochu dražší....

lukas26: necituj poslední příspěvek...přečíst pravidla...upraveno.
Spok
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod hanni v pon zář 17, 2007 11:52 am

...a naucit sa s nim robit je mala maturita :wink:
hanni
Moderátor
Moderátor

PředchozíDalší

Zpět na Fotoaparát