FAQ (často kladené otázky)

Fotoaparát v telefonu & jak s ním správně fotit ?

FAQ (často kladené otázky)

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned pro 02, 2007 3:40 pm

Zde naleznete základní a nejčastější otázky uživatelů včetně odpovědi na ně, popřípadě odkazy, kde dannou problematiku na fóru hledat!

1. Jak spustím aplikaci fotoaparát?
Aplikace fotoaparát se spustí jednoduchým odsunutím zadní krytky, popř. v menu ve složce aplikace pomocí jejího zástupce. Při uzavřené krytce a spuštění fotoaparátu zároveň se aktivuje přední camera. Mezi jednotlivými fotoaparáty lze přepinat tlačítkem volby - a použitím sloupce "použít druhý fotoaparát"

2. Mám často neostré fotografie. Čím to je?
Pokud vaše fotografie nejsou ostré, zkontrolujte čistotu čočky fotoaparátu pod krytkou na zadní straně přístroje. Čistíme hladkým, suchým hadříkem, nejlépe přímo tím, co je v sadě s telefonem. Dále se dá neostrosti předcházet správnou manipulací s fotoaparátem. Dodržujeme základní postup při fotografování:
- Vždy k focení používáme obě ruce
- Stojíme s lehce rozkročenýma nohama, před pořízení fotky stabilizujeme telefon - nehýbat!
- Vždy necháme snímek zaostřit. Spoušť domáčkneme pouze po zaznění tónu a zezelenání rámečku na displayi.
- Používáme režimy příslušné dané situaci

3. Občas se mi stane, že telefon napíše při používání fotoaparátu hlášku "Aplikace fotoaparát je již používána"
Telefon vám signalizuje, že právě provádí nějakou operaci související s pořizováním nových snímků, zatímco vy ho nutíte dělat něco dalšího. Nechte svému telefonu vždy dostatek času na uložení nově pořízených snímků a na jejich případné smazání

4. Moje fotografie mívají často modrý nádech. Čím to je?
Jedná se o nedokonalost v aplikaci fotoaparát. Společnost Nokia vyvinula aplikaci fotoaparát takovou, jaká je. Fotoaparát v mobilní přístroji n73 má problémy s focením za horších světelných podmínek, které mohou vést až k nereálným barvám - konkrétně modrému nádechu. Jedná se o vadu, kterou nelze nějak v telefonu odstranit či zabránit jejímu vzniknutí. Upravit barevnou paletu můžeme až v PC pomocí obrázkového editoru. Za horších světelným podmínek si můžeme pomoci nastavením režimu "černobílé", kdy nám pak již nemůže dojít k deformaci barev

5. K čemu slouží:
- režimy snímání: Režimy snímání nám napomáhají pořizovat ostřejší a dokonalejší snímky než nám dokáže nabídnout automatický režim. Přizpůsobte svůj fotoaparát dané situaci a napomozte mu tak k pořízení dokonalé fotografie. Účinky a použití všech režimů je popsáno přímo v aplikaci fotoaparát.
- režim blesku: Vadí vám červené oči u pořízených fotografií? Nepoužívá telefon blesk podle vašich představ? Přizpůsobte si blesk podle vašich představ a dané situace
- sekvenční snímání: Chcete si udělat vlastní fotopříběh? Je jedna fotografie málo k sdílení situace? Jak dlouho budete držet spoušť domáčknutou, tak dlouho bude váš telefon pořizovat snímky. Maximální počet snímků je stanoven na 99, ale může se podřídit momentálnímu stavu volné paměti RAM
- kompenzace expozice: Nezdá se vám, že telefon správně přisvětluje fotografii? Je v dané situaci málo světla? Použijte kompenzaci expozice, čímž si přispůsobíte odstín své fotografie od nejtmavšího -2 k nejsvětlejšímu +2
- vyvážení bílé: opět další způsob, jak napomoci telefonu k pořízení dokonalého snímku. Jste na slunečním světle? Nebo snad sedíte v místnosti osvětleném zářivkou? Je zataženo? Nastavte si správné vyvážení bílé.
- ISO, tj. citlivost na světlo: Pokud se snažíte fotit např. makro s bleskem a odlesky světla jsou příliš silné, snižte si citlivost na světlo a předejděte jim. Nebo naopak zvyšte za špatných světelných podmínek.

5. Při pořízení snímku bez blesku dioda stejně na okamžik blikne. Mohu tomu nějak zabránit?
Bohužel, jedná se o věc nastavenou přímo z výroby. Způsob jak tomu zabránit neexistuje. Jediným způsobem je použít jinou aplikaci, například >>cCam<<

6. Při natáčení videa mi dioda fotoaparátu neustále svítí. Mohu ji vypnout?
Ne, dioda svítí stále a nedá se nikterak vypnout, jedná se o tovární nastavení. Jediným způsobem je použít jinou aplikaci, například >>cCam<<

7. Nejde mi spustit fotoaparát. Otevřu krytku na zadní straně telefonu, telefon pouze problikne a nic se nestane. Čím to je?
Odeberte zadní kryt telefonu, jako např. při výměně baterky či karty sim. Je dobré si vysvětlit, jak telefon vlastně pozná, že se krytka otevřela. Nejprve se podívejme na telefon. V pravém spodním rohu baterky jsou 2 zlaté "výstupky" (též u pravého horního rohu sim kraty). To jsou čidla, která zachycují pohyb po 2 tenkých plíškách - najdeme je na odendaném zadním krytu. Jsou to ty 2 zlaté podlouhlé plošinky. Posunutím kontaktů do vrchní části plíšků telefon rozpozná otevření krytky a spustí aplikaci fotoaparát. Při bližším pohledu na plíšky můžeme spatřit opotřebení a to v podobě tenkých rytin. Jednoduše řečeno, kontakty postupně vyrývají do těchto plíšků díru. Proto je dobré navlhčeným hadříkem plíšky očistit a dosucha vytřít. Můžeme se je pokusit i bříškem prstu narovnat - nebojte se přitlačit, ale samozřejmě dáváme pozor, abychom nevyvynuli přílišnou sílu a nerozlomily zadní kryt. Poté nasadíme kryt zpátky a hurá, vše už funguje. Pokud stále otevírání fotoaparátu zlobí a toto nepomohlo, jedná se o závadu, která je uznatelná při reklamaci. Prodejce je po dobu 2 let od koupě přístroje povinen bezplatně vyměnit zadní kryt fotoaparátu.

8. Mohu nějak pořízené snímky v mobilu upravovat?
Ano, je vestavěn obrázkový editor přímo od Nokie. Stačí jít do galerie, vybrat upravovaný snímek, tlačítko volby a upravit. Přizpůsobte si své fotografie co nejvíce realitě. Zmenšete je a pošlete kamarádům formou mms.

9. Co je to muvie?
Jedná se o krátké video vyrobené přímo v telefonu z poříných fotek. Máte možnost vybrat si z rámekčů, můžete vložit zvuk jak předvolený, tak z paměti telefonu. Vyrobte si přímo v telefonu zábavné prezentace s ozvučením. Stačí jít do galerie, najet na obrázek, tlačítko volby - upravit a vytvořit muvie. Vlastní obrázky a zvuky vkládejte uvnitř aplikace pomocí tlačítka volby - přizpůsobit.

10. Jak změním rozlišení fotoaparátu?
Fce popsaná ve vašem manuálu, ale budiž. Otevřete krytku zadního fotoaparátu. Po spuštění aplikace fotoaparát pro hlavní kameru dejte dole tlačítko volby. Z naběhlé nabídky pokračujeme nastavení a kvalita snímku. Tam posunem kurzoru nahoru či dolu vybereme příslušné rozlišení, můžete si všimnout, jakou velikost tisku výrobce doporučuje pro jednotlivý počet MPX.

11. Jak pořídit dokonalý snímek?
Poučte se ze skušeností, tipů a rad uživatelů našeho fóra. Vždyť to všichni píší jeden pro druhého...
http://forum.n73.eu/viewtopic.php?t=45&start=0

12. Mám povedený snímek, chci se o něj podělit s ostatními. Kde to mohu udělat?
http://forum.n73.eu/viewtopic.php?t=42&start=0

13. Mám povedené fotografie a chci si je vytisknout, popř. nechat vytisknout. Poradíte jak? Mohu se s vámi podělit o své zkušenosti?
http://forum.n73.eu/viewtopic.php?t=4822

Do diskuze pište prosím jen náměty a připomínky, co v FAQ chybí a co se má opravit. Jakékoliv jiné příspěvky budou bez varování rovnou mazány. Po uznání vaší připomínky a přidání do FAQ bude rovněž smazána. Všem, co pomohou k dotvoření předem děkuji :wink:

Poslední aktualizace proběhla dne: 12. prosince 2007
R.I.P. Symbian (1998-2012)

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Děkujeme všem, poslední ať zhasne. Až bude na trhu opět kvalitní mobilní OS, vzbuďte mě. A až se ho někdo bude zase soustavně snažit zabít, zastavte ho dřív, než to dodělá!
Uživatelský avatar
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.
 
Příspěvky: 4452
Registrován: úte dub 10, 2007 5:28 pm
Bydliště: Pardubice
Model telefonu: BB KeyOne, BB Q5, Nokia E71

Zpět na Fotoaparát

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron