Jak funguje multitasking

Základní informace, parametry týkající se telefonů s OS Maemo a MeeGo

Jak funguje multitasking

Příspěvekod Potkan007 v sob srp 07, 2010 7:50 am

Spousta z vás se mě ptá jak je to vlastně s tím multitaskingem a RAM. Musím říct, že úplně jinak, než na Symbianu.
Pokud dnes vezmu do ruky Symbianový telefon, zapnu si kontakty, SMS, hudbu, web, kontrolu emailu- ono se to začne sekat! Tohle z vás udělá v mobilním světe snad nekonečná RAM (256MB čistokrevné RAM a dalších 768 z rychlé flash paměti, která rychlostí čtení/zápisu konkuruje nejrychlejším flashdikům- bez legrace!).

Ovšem i samotné Maemo je náročností někde úplně jinde. Asi nikdo z místního symbianového osazenstva nemá 112 MB RAM pryč jen po nastartování systému (780 volno), 200 po zapnutí obvyklých 8 aplikací. A pak už přijde na řadu swap (z linuxu pojem ukládání části RAM na disk). Všichni linuxáci z širokého okolí se zděsí, protože si představí své počítače s 7200 otáčkovými disky jak swapují, představí si, že v tu chvíli jde rychlost do kytek a jediné co v tu chvíli chcete je přestat swapovat :-) . Jenže N900 swapuje místo na pomalý disk na rychlou flash paměť. Rozdíl kdy už swapujete nepoznáte, první příznaky zadrhávání (rychlost cca jako symbian v základu) jsu při nějakých 15 aplikacích na pozadí a od nějakých 55 už to jde z kopce. Úctyhodný výkon!

Takhle to vypadá při naprostém klidu po jednom dni:
Image

Teď mám spuštěno "pár" aplikací na pozadí:
Image

A tohle je stav systému při tolika aplikacích. Všimněte si, že ten ha*zl CPU se neobtěžuje nataktovat výš, než na svoje minimum :-D :
Image

Teď se každopádně moc dobře bavím. Víte, že mě ve Finsku vyslyšeli? Když jsem by ještě před 3 lety mladé tele (tady na fóru), napadlo mě, zda by nemohla mít N73 swap. Chudák Ace se mi snažil vysvětlit, že to v symbianu a těmahle rychlostma nepřipadá v úvahu. A světe div se, o tři roky později má N900 swap :-D .
Důkaz, že nekecám
iPhone 7 32 GB + Nokia N900 (+ asi 20 dalších starších, třeba E66, E71, dvě Lumie)
Pravidla fóra||Maemo fórum||Taktování||Instalace a odinstalace
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: Lumia 735, Lumia 520

Zpět na Obecné informace, parametry