NITDroid

Tipy & Triky s Nokií N900 a OS Maemo & MeeGo

NITDroid

Příspěvekod Potkan007 v pon dub 18, 2011 5:13 pm

Instalace Androidu jako druhého systému vedle Maema (dualboot- při startu vyskočí výběr).

Nejdříve pár informací na začátek (které vás možná odradí):
  • nefunguje síť operátora, ale funguje bezchybně wifi
  • je možné zvolit češtinu
  • systém je překvapivě rychlý
  • docela rychle vycucne baterku
  • nefunguje fotoaparát

Samotný postup je celkem jednoduchý.
  1. potřebujete vložit paměťovou kartu na které přijdete o všechna data (2GB+; velikost karty bez 2GB zbyde pro maemo)
  2. otevřte X-terminal, přihlašte se jako root (potřeba aplikace rootsh) příkazem "sudo gainroot" a zadejte
    Kód: Vybrat vše
    apt-get install nitdroid-installer
  3. nechte X-terminal otevřený a rovnou napiště a odentrujte
    nitdroid
  4. Vyskočí poučení, že autor nenese zodpovědnost za data, která jste si nezálohovali a nezodpovídá za případné umrtvení telefonu (tahle šance je celkem malá, ale je).
  5. Pokud souhlasíte, musíte napsat velkými písmeny "YES" a zmáčknout enter.
  6. Teď doporučuji připojit telefon na nabíječku a nerušit. Bude stahovat, rozbalovat, může chvíli i přestat reagovat. Čas závisí převážně na rychlosti připojení, u mě na 4Mb/s kolem hodiny.
  7. Až terminal vše dokončí, můžete telefon vypnout.

Teď jsou v telefonu dva systémy, jeden téměř nedotčený- Maemo a druhý Android na paměťové kartě. Není tedy třeba zmiňovat, že čím rychlejší karta, tím rychlejší Android.

Výběr systému jde provést vždy při startu !!!S OTEVŘENOU KLÁVESNICÍ!!!. Pokud je zavřená, nikdo nic nepozná, pokud je otevřená, naskočí okno s výběrem. Systémy jsou označeny čísly (1,2, ...), stačí pouze zmáčknout klávesu s číslem vybraného systému (první systém= zmáčknu Q; druhý = W a tak dále)

Pokud se zaseknete na "formating... (ext3)" a dlouho se nic neděje, stáhněte si tuhle instalačku. Běžně nainstalujte, napiště v X-terminalu "nitdroid" a nezasekne se.
http://n900-1.hu.cz/Aplikace/nitdroid-ext3.deb

Pokud vás přestane Android bavit a chce nenásilnou formou vyčistit systém od vybírání při startu, stačí znovu z Maema v X-terminalu pustit příkaz "nitdroid-uninstaller", proběhne odinstalace a naformátovat kartu.

Image
Výběr systému při startu- stisk Q(1) je Maemo, stisk W(2) je Android.

Image
Uzamčená obrazovka Androidu po načtení, v češtině.

Image
Zabudovaný prohlížeč přes funkční wifi sítě.

Image
Funguje samozřejmě i Android Market.
iPhone 7 32 GB + Nokia N900 (+ asi 20 dalších starších, třeba E66, E71, dvě Lumie)
Pravidla fóra||Maemo fórum||Taktování||Instalace a odinstalace
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: Lumia 735, Lumia 520

Re: NITDroid

Příspěvekod pinda2 v pát dub 22, 2011 1:16 pm

Zdravím
toto je velmi zajímavá možnost a docela mě to zaujalo.
Jen se chci zeptat jestli takto nainstalovaný Android umí používat i GPS protože bych si NITDroid instaloval vlastně jen kvuli aplikaci Trek Buddy která pro Android existuje.
Aktualně na turistické mapy používám Qlandkarte M (nebude zde test?) ale není uplně ideální a tvorba map do něj není moc snadná.
Omlouvám se že tento dotaz píši do tohoto vlákna i když to moc s tématem nesouvisí.
Tom.
pinda2
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: N900

Příspěvekod Potkan007 v pát dub 22, 2011 1:36 pm

Naopak je to tu dobře, protože to s touhle aplikací plně souvisí.
Hledal jsem na internetu a zabudovaná GPS nefunguje. Je možné přes Maemo rozchodit bluetooth a použít BT GPS.

Qlandkarte M jsem zatím nevěnoval větši pozornost právě kvůli mapám, ale pokud by byl zájem, tak to nastuduju.
iPhone 7 32 GB + Nokia N900 (+ asi 20 dalších starších, třeba E66, E71, dvě Lumie)
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pinda2 v pát dub 22, 2011 2:14 pm

Tak to s GPS mě mrzí ale stejně si asi Android ze zkušebních důvodů nainstaluji :-)
Qlandkarte M už trochu nastudované mám a v blízké budoucnosti bych mohl zájemcům i dodat turistické mapy celé ČR.
Zatím jen předělávám a kalibruji staré co jsem měl do SmartComu ale časem bych chtěl udělat nové z Mapy.cz.
K samotnému Qlandkarte mohu napsat asi toto:

Zobrazuje mapy ve formátu GeoTiff (pro převod a kalibraci do tohoto formátu používám program Global Mapper 1.2) Aby mapy dokázal načíst musí být kalibrované pro zobrazení projection - Geographic(latitude/longitude),Datum-WGS 84.Planar units - ARC DEGREES
Umí tedy pracovat s vestavěnou GPS a lokalizovat na kalibrovaných mapách.
Dále umí zaznamenat trasu (track) a je také možné přidat bod zájmu (waypoin) a to ne jen z aktuální pozice či bodu na mapách ale i dle souřadnic.
Pak zobrazuje aktuální GPS data i nadmořskou výšku.
Dále je možné na mapách označit bod a Qlankarte zobrazí vzdálenost od GPS pozice vzušnou čarou.
Co se mi ovšem nelíbí je neplynulost načítaných map.Když se totiž dostanete na hranu jedné mapy nenačte sousední dřív než se tento okraj dostane do půlky displaye.Pusobí to pak problém při oddáleném zoomu kdy máte půl obrazovky prázdné a nevidíte jak mapa pokračuje.Řeším to mapou v několika verzích zoomu a překryvem jednotlivých map ovšem při oddalování zoomu to stejně nepomůže.
Nevím jestli už jsem se od tématu NITDroid moc nevdálil ale kdybys chtěl ohledně Qlandkarte M ještě nějaké přesnější návody mohu ti je popsat třeba do mailu.
T.
pinda2
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod pinda2 v ned dub 24, 2011 2:45 pm

Tak mám první poznatky ohledně Nitdroidu.
Co mě moc nepotěšilo tak je že přeinstaluje kernel a pak mi nešlo taktování z příkazového řádku (kernel-config limits 125.....)
Pak bych chtěl opravit návod na odinstalaci protože pouhé napsání nitdroid vás hodi na instalaci a ne odinstalaci.
Pro odinstalaci je nutné napsat nitdroid-uninstaller a pak si v případě že už nebudete istalaci opakovat ještě formátovat kartu.
Jinak ale android chodí dobře jen mi bez možnosti využití služeb operátora připadá k ničemu.
Nikde jsem se ale nedočetl jestli tvůrce bude tento program ladit a v budoucnu ho bude možné využít i jako druhý plnohodnotný OS pro N900.
Já bych to určitě uvítal a budu v to i doufat protože pak si ho určitě zase nainstaluji.
T.
pinda2
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Potkan007 v ned dub 24, 2011 8:56 pm

Momentálně to vyvíjí 3 lidé, ale stále na tom pracujou. Na internetu jsou už i videa se signálem a pár kde ukazujou odchozí a příchozí hovor.
Co se týká taktování, tak mě to samotného netěší a co jsem to nainstaloval se snažím přijít na to, jak taktovat s NITDroidem pomocí kernel-power, na internetu popisujou, že to jde.
Děkuju za úpravu odinstalace.
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Potkan007 v pát dub 29, 2011 9:59 pm

Takže řešení taktování pomocí kernel-power, mnou odzkoušené:

1. Je potřeba mít novější verzi ubootu, než z cca poloviny minulého roku (pokud alespoň občas aktualizujete, je splněno).
  2. V X-terminalu příkaz
    sudo gainroot
  3. Zadat do X-terminalu
    apt-get install kernel-power-bootimg kernel-power-modules
  4. Kód: Vybrat vše
    apt-get install multiboot-kernel-power
  5. Restartovat

Při restartu nebudou dvě položky (1:Maemo ; 2: NITDroid), ale rozložení bude něco jako u mě (1:Maemo ; 2:Maemo-kernel-power ; 3:NITDroid)

Pokud zapnu Maemo, běží na 600MHz, pokud druhou volbu, naběhne s kernel-power (taktování, USB host) a třetí je Android.
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pinda2 v úte kvě 03, 2011 12:25 pm

Tak to je moc dobrá zpráva a to taktování mi opravdu chybělo.
Jinak ohledně telefonování už jsem také slyšel a na wiki projektu o tom také píšou s tím že zatím funguje jen částečně.
http://wiki.nitdroid.com/index.php?title=N900
No už se na něj to docela těším :-)
pinda2
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod pinda2 v stř kvě 11, 2011 11:17 am

Zdravím
našel jsem na netu další možnost jak na N900 využívat aplikace pro Android.
Tedy přesněji možnost na které se zatím pracuje ale už je testována.
Jedná se o Alvin Delvik od společnosti Myriad Group a zde je odkaz na článek:
http://thehandheldblog.com/2011/02/08/alien-dalvik-android-apps-meego-maemo/

Dá se o tom něco vyšťourat i na servrech v češtině.T.
pinda2
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Potkan007 v stř kvě 11, 2011 1:31 pm

O tomhle projektu vím už nějaký ten měsíc a občas ho i slzkontroluju, ale právě kvůli testování jsem ho sem ještě nedal. Jestli najdeš někde funkční návod, nebo instalačku, tak se neváhej podělit :-) .
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pinda2 v úte kvě 24, 2011 6:14 pm

Tak jediné co jsem o Alien Delvik zjistil je že bude komerční ale kdy bude vydán není nikde psáno.
Sám tvůrce o tom nic nového nepíše tak uvidíme.
T.
pinda2
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod pinda2 v pon čer 13, 2011 4:27 pm

Tak mám z maemo.org špatné zprávy týkající se Alien Delvik.
Zřejmě kvůli ochraně softwaru třetích stran se se tento soft volně distribuovat nebude a koupit ho budou moci
jen výrobci telefonů nebo operátoři.Ti ale asi další distribuci pro naše N900 neudělají tak máme smůlu :-(

Jinak NitDroid je zas o kousek blíž plnohodnotném systému a umí už i odesílat/přijímat SMS.Volání funguje zatím jen částečně a třeba GPS je asi v nedohlednu.
T.
pinda2
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod pinda2 v sob srp 27, 2011 10:27 am

Zdravím
včera jsem na maemo.org zjistil něco nového ohledně NITDroidu.
V poslední aktualizaci N13 bude již funkční plnohodnotné telefonování a spousta dalších věcí (snad i včetně GPS).
Kamera fotoaparát akcelerometr a podobné by měla tato aktualizace přinést také ovšem dle jednoho z tvůrců (E-Yes) to od něho bude poslední uprava.I tak je mu ale za všechny jeho počiny v této oblasti potřeba poděkovat protože odvedl obrovský kus práce a uživatelům N900 umožnil velké rozšíření.
Datum vydání této a asi i poslední verze zatím není jasný ale snad už nebudeme čekat dlouho.
T.
pinda2
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Potkan007 v sob srp 27, 2011 11:17 am

Nevím jak telefonování, ale data jsou dostupná už teď, jenom si musíš ručně nastavit telefonní přístupový bod a na stránkách NITDroidu je z CZ pouze Vodafone.
settings> wireless and networks> Mobile networks> Accesspoint Names
Použijte posunovací zamykání k vyvolání nabídky, zvolte "Add APN"
Vložte detaily APN, nevyplňujte uživatelské jméno a heslo
Znovu posuňte zamykání a zvolte "Save"

http://www.nitdroid.com/index.php?title=APN

Že s tím budou končit je pro mě nové, nicméně jsem s tím tak trochu počítal. Maemo je mrtvé, kdo by se dělal s dokonalou funkčností Androidu na mrtvém telefonu.
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pinda2 v sob srp 27, 2011 4:15 pm

Data byla dostupná už dříve a to jak GPRS tak 3G.Stejně tak i SMS ovšem bez telefonování to pro mě nemělo moc valnou užitnost.S tím portováním na Android končí snad jen E-Yes a ti další dva snad ještě pokračují ovšem jak dlouho nikdo netuší.Ale jak přesně říkáš Maemo už zemřelo a N900 v porovnání s dnešní konkurencí už také nemá zrovna špičkové parametry.
Já osobně asi půjdu do Galaxy II i když ty rozměry mě trochu trápí.I tak ale N900 budu používat i když jen jako hračku na testování různých novinek které zatím stále přicházejí.
T.
pinda2
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod tomasek123 v sob zář 17, 2011 4:18 pm

zdravím,
tak abych se i já pochlubil svými poznatky včera jsem nainstalovat nitdroid " android" do své N900 podle návodu zde na foru. bylo to překvapení jak svižný je na N900 tento systém a mile mě to překvapilo.
nicméně mě docela vadilo že nejde síť a potažmo volání. tak jsem ho odinstaloval " z SD karty "
a dnes nahrál z jiného webu zřejmě novější Android. a ejhle funguje taky sice né tak plynule ale jede i síť mohu volat a přijímat hovory. jediné co trochu zlobí je vyzvánění ale zase funguje vibrace :D
no dobře hlavní je že funguje, a web potažmo wifi mě dost trápí, mojí wifi to nenajde ani když stojím u ní a jedu na web šifrovaní ale sousedů zase chytnu a ty jsou na WPA a něco. ale furt vypadává.
a když jsem se smířil teda že aspoň takto to jde tak se restnu do maema a najednou koukám že jsem někde udělal chybu a mám to nahrané na interní paměti :x což se my ani trochu nelíbí takže asi budu muset násilně promazat N900 a nitdroid odinstalovat a zopakovat si kolečko s tím že to bude na kartě.
kdyby náhodou někdo věděl jak promazat N900 a mohl my poradit byl bych rád, nerad bych předělával reflash N900
to je zatím vše co jsem postřehl že funguje a první poznatky co jsem zjistil.

takže snad to někomu pomůže :
když si nahrajete Nitdroid - Android do home/MyDocs místo na Sd Kartu tak tímto ho zase odinstalujete

root
mount /dev/mmcblk0p2 /and -o noatime
nitdroid-uninstaller
Samsung Galaxy Note 2, room: CriskeloRom V10 - 4.1.2 , XXDMB2 , - zkušební
Samsung Galaxy Note 2, room: Omega v11 - Jelly Bean 4.1.2, UBDLL3
Nokia N900 - Láska je věčná té se nikdy nezbavím
tomasek123
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: N900+N7100

Příspěvekod tomasek123 v pát bře 30, 2012 11:29 pm

Zdravím všechny zbylé příznivce N900
Byl jsem požádán jestli bych neudělal aktualizaci tohoto tématu.
No nejdřív jsem myslel jak to bude lehké do doby než jsem zjistil že projekt nitdroid pro Maemo už není co býval.
A tak sehnat soubory a postupně nahrát trvalo déle než jsem si myslel.

Teď už k věci:
Poslední verze je ICS 4.0.3. Ne, nepletu se -je to ta samá co pro N9, nicméně je také stále ve fázi Alpha a není použitelná jako u N9. co jsem viděl tak jediné co zatím funguje je snad jen menu a hlavní plocha, ale nic víc. Na cokoliv kliknete nejde. Proto jsem to jen takto shrnul. Kdo by chtěl vyzkoušet, musí stejně tento postup projít protože se to jen updatuje na verzi 2.3.7 více když tak do PM.
A teď už k použitelným verzím:
Základ tvoří 2.3.4 gingerbread kterou vám tu popíši a pak jde ještě update na 2.3.7 gingerbread - nicméně ta není tak stabilní a neumí telefonovat.

PŘEDEM UPOZORŇUJI VŠE PROVÁDÍTE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ.

DOPORUČUJI PRO JISTOTU UDĚLAT ZÁLOHU

Musíte mít nainstalované repozitáře : Maemo Extras,Extras-testing,Extras-devel a základní maemo.org

1. Stáhnout nitdroid installer 0.2.7 armel.deb
  2. Stáhnout nitdroid-installer 0.2.8.8 deb

Pro zrychlení jsem ještě stáhnul
    N12 a nitroid-kernel 2.6.28-07 armel.deb.
    To proto, aby se to nemuselo stahovat z netu. Když budete mít 1 a 2 (popřípadě i 3 a 4 není nutností stáhne si to přes wifi)
    , tak připojit N900 přes USB jako velkokapacitní disk a do MyDocs všechny soubory přemístit.
    odpojit od USB a připojit na wifi.
  3. A teď Xterminalu, "musíte mít rootsh":
    sudo gainroot
    apt-get install multiboot

Po nainstalování:
    apt-get install multiboot-kernel-maemo

Komu to nepůjde a bude hlásit že nejde nainstalovat, tak doporučuji restart N900
  4. až budete mít obě nainstalované tak ve správci souboru nainstalujte nitdroid-installer 0.2.7 a následně nitdroid-installer 0.2.8.8
  5. Dále doporučuji restart n900 připojit na wifi a v App menu byste měli mít 2 ikony nitdroid instaler a uninstaler.
    Klikněte na nitdroid-installer, a dále už jen postupovat podle instrukcí. Mělo by to nainstalovat verzi 2.3.4 gingerbread.

Až se Xterminal vypne, tak restartujte N900 a otevřete klavesnici
    1, možnost maemo
    2, možnost android

" kdo má v n900 sd-kartu tak ji vyndejte před zapnutím androidu "
    Tato instalačka není na sd-kartu ale dělá se na místo pro App. Tudíž vám ani nezpřehází složky v MyDocs.
Tím by měl být tento proces hotový. Bohužel mi to šlo jen takto nainstalovat a trvalo mi to 3 dny, než jsem dal tyto soubory dohromady a rozchodil.

Někdo může mít štěstí a stačí mu jen nainstalovat bod 2 a rovnou udělat bod 5. Mělo by to fungovat, bohužel mně to tak nešlo.
Tak snad jsem na nic nezapoměl :D
Zítra dodám ještě foto z mé N900 a kdyby někdo chtěl, mohu se ještě podívat na aktualizace na 2.3.7 a ICS 4.0.3

PS: Omlouvám se že mám 2 příspěvky pod sebou ale chtěl jsem toto mít oddělené.

PPS: Tak jsem to znova zkoušel a opravdu bohužel telefonáty jsou nepoužitelné.i když se dovoláte nebo oni vám tak je hovor opožděný a zvuk je robotický. takže opravdu nepoužitelný.
tomasek123
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: N900+N7100

Zpět na Tipy & Triky