FAQ (často kladené otázky)

Aplikace pro 9.x telefony

FAQ (často kladené otázky)

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned pro 02, 2007 1:35 pm

Image

0. Důležitý bod, než cokoliv začnete
1. Instalace aplikace do telefonu
2. Odinstalace aplikace z telefonu
3. Problematika nekompatibilních aplikací
4. Chybové hlášky související s certifikátem
5. Chráněná aplikace od neznámého dodavatele, požadovaný přístup není zajištěn
6. Neověřená, potenciálně nebezpečná aplikace
7. Aplikace určená pro účely vývoje
8. Chyba aktualizace
9. Podivná java aplikace
10. Posílání aplikací přes bluetooth/infraport
11. Další místa, kde sehnat aplikace
0. Přečtěte si, než cokoliv začnete!
Jako první si zkontrolujte nastavení ve spr. aplikací, je třeba mít toto > Instalace softwaru - Vše a Ověřit certif. online - Vypnutá. Jinak Vám bude instalace aplikací zlobit, a bez tohoto nastavení nemá ani smysl číst následující řádky, nepomohou Vám!

Zároveň si Vás dovolujeme upozornit na výborný Seznam aplikací od moderátora hanniho, kde je přehledný seznam všech aplikací na fóru, včetně odkazů na ně
:arrow: Seznam aplikací (Sis a Java)
Podobný seznam pro aplikace napsané v jazyce Python a pracující pod Pythonem, naleznete zde:
:arrow: Seznam Python aplikací

Pokud se cítíte jako Symbianový začátečník, jistě oceníte vysvětlení některých základních pojmů, které souvisí s uživáním chytrého telefonu. Můžete pokračovat
:arrow: ZDE

Jestli-že se chystáte provést formát telefonu, či paměťové karty a nevíte, jak na to, určitě navštivte následující téma, kde je vše hezky a názorně vysvětleno:
:arrow: ZDE

1. stáhnul(a) jsem si aplikaci a nevím, jak ji mám dostat do telefonu
a) S použitím PC suite:
K použití aplikace je nutné ji nejprve nainstalovat do vašeho telefonu. Nejvhodnější řešení je použít sadu PC Suite, která je i na CD v originálním balení vašeho přístroje. Pro spojení telefonu a počítače je možné použít usb kabel (dodávaný v sadě s telefonem) nebo bluetooth či infraport. Telefon připojíme k počítači, otevřeme sadu PS Suite, zvolíme kartu "správa spojení" a s pomocí průvodce dokončíme přidání telefonu. Když jsou oba přístroje spárované, v tray (dole, jak je čas) Vám ikona PC Suite zmodrá, což signalizuje, že spojení bylo otevřeno. Pomocí karty "instalovat aplikace" v hlavním menu PC Suite lze instalovat zvolené aplikace z adresáře v PC do telefonu.
b) Bez použití PC suite:
OS 9.X smartphony podporují i Mass storage, což znamená, že pokud máte v přístroji vloženou paměťovou kartu, lze připojit telefon i bez použití sady PC Suite. Při připojení telefonu k PC zvolíme možnost "velkokapacitní zařízení" a v "Tento počítač" se nám paměťová karta telefonu zobrazí jako nová disková jednotka. Stejně tak se i chová, můžeme na ní libovolně kopírovat aplikace a soubory. Po ukončení telefon odpojíme, ve správci zařízení (ať už interním, nebo doinstalovaným) nalistujeme aplikaci, a klikneme na ni. Tím se spustí instalace, která nám nabídne místo uložení, a poté se sama nainstaluje. Ikona ke spuštění se standardně objeví v menu - aplikace - (vlastní).

2. Jak odinstalovat aplikaci z telefonu?
Nejjednodušším způsobem, jak odebrat aplikaci z telefonu, je nalistovat jejího zástupce v menu a stisknout klávesu "c" a potvrdit, nebo pod levou softkey volby - odstranit a potvrdit. Další možností je nalistování správce aplikací, a manuální odebrání. To je například jediný jednoduchý způsob, jak odinstalovat schémata. Bohužel je ale spráce aplikací značně nedodělaný a pomalý, a dokonce má problémy se otevřít, pokud je v telefonu větší množství aplikací. Lze použít i aplikace třetích stran, ale pro začátek bude nejlepší zůstat u primitivního mačkání klávesy "c" v menu.

3. Při instalaci aplikace se mi zobrazí hláška "Nelze instalovat" či "Není podporováno" nebo "Nekompatibilní s přístrojem"
V takovémto případě je pravděpodobné, že se snažíte instalovat aplikaci, která není určena pro Symbian OS 9.X (neboli standardní 3rd a dotyková 5th party). ZDE naleznete seznam telefonů se systémem OS 9.X včetně popisků jednotlivých zařízení. Aplikace a hry starších verzí Symbianu, např. OS 8.1 nejsou podporované! Takovéto aplikace nepůjdou do telefonu nainstalovat ani spustit a tudíž jsou pro Vás bezcenné.

4. Při instalaci aplikace se mi zobrazí chybová hláška, související s certifikátem
Prošlý certifikát
Toto se může stát u starších verzí aplikací. Pro vyřešení problému u většiny aplikací stačí před instalací posouvat datum v telefonu zhruba na rok 2007-2008 a dále případně podle hlášky upřesňovat po třech měsících dopředu nebo dozadu, dokud se netrefíte do doby ve které certifikát platil. Po instalaci vraťte čas jednoduše zpět. Elegantní způsob, jak takovýmto hláškám předcházet, je hacknutí přístroje a následné umístění installserveru do C:sys/bin. Více o hacku a možnosti instalovat veškeré aplikace naleznete v tématu >>Hack Symbianu (Rozcestník)<<.
V ojedinělých případech se může stát, že při instalaci aplikace ocertifikované OPDA certifikátem vám instalátor zobrazí chybovou hlášku "Prošlý certifikát" přestože máte v telefonu správně nastavené datum i správné nastavení Správce aplikací. V takovém případě bude pravděpodobně chyba přímo v tom certifikátu. Pro vyřešení tohoto problému se můžete obrátit prostřednictvím soukromé zprávy (SZ, PM) na našeho moderátora šuldu, který se vám pokusí pomoci. V SZ mu nezapomeňte popsat přesně o co se jedná, a uvést co už jste zkoušeli nastavovat a s jakým výsledkem, napište i přesné znění chybové hlášky. V opačném případě neočekávejte odpověď.

Chyba certifikátu kontaktujte dodavatele aplikace, Neplatný certifikát
Při vypsání této hlášky je nutné si aplikaci ocertifikovat nebo použít tzv "hack Symbianu" .
:arrow: Pokud se rozhodnete pro zdlouhavější cestu a opakované certifikování aplikací, přejděte do TOHOTO tématu, kde naleznete návod na vytvoření certifikátu pro Váš telefon, a následné instrukce k zacházení s ním.
:arrow: Pokud zvolíte jednorázovou a pohodlnější cestu, pak Vás zajímá Hack Symbianu, a následné umístění upraveného installserveru do C:/sys/bin. Jak na to, naleznete:
ZDE je návod pro starší telefony, které už jsou pro Nokii pasé (N73, N80, N93, E50 a další S60 9.1 telefony)
ZDE je potom návod pro novější telefony, kde Nokia ještě boj se svými zákazníky nevzdala (N95, N81, N82 a novější, vesměs S60 9.2 a výš)

Nelze instalovat. Omezeno certifikátem
Tohle znamená, že máte buď - certifikát který není vyroben pro IMEI telefonu, do kterého se snažíte nainstalovat aplikaci, NEBO je daná aplikace už podepsaná jiným certifikátem, takže si musíte sehnat čistou, ještě certifikátem nepodepsanou, instalačku. Existuje i možnost, jak podpis certifikátem z aplikace odebrat, nicméně je mnohem pohodlnější sehnat právě čistou instalačku.

Co když mi výše zmíněnou hlášku "Prošlý certifikát" píše i aplikace, která dřív certifikovat nepotřebovala - např. Handy Taskman - jak je to možné?
Nejprve je důležité si uvědomit, že vlastně žádná Symbianová aplikace se bez certifikace neobejde (nepočítám po Hacku telefonu a umístění installserveru do C:/sys/bin). Ty, co nemusíte certifikovat vy, jsou už ocertifikované přímo od výrobce na "univerzální imei". Tím se myslí, že certifikát platí na všechna existující imei a tudíž jde i na všech telefonech bez toho, abychom ho museli certifikovat sami. Nicméně i tenhle "univerzální certifikát" jednou vyprší, stejně jako ten Váš, který si běžně vytváříte pro aplikace, které nejsou ocertifikované už výrobcem. Stále však platí, že stačí posunout datum o nějaký ten čas dozadu, např. rok nebo víc. Záleží na době platnosti certifikátu dané aplikace. Postup je tedy stále stejný - žádná vlastní certifikace není nutná. Ani by Vám to správně jít nemělo, protože už jednou certifikovaná aplikace podruhé certifikovat nejde. Leda s použitím programu, který z ni certifikát odstraní, ale zůstaneme u lehčí varianty, a to je jednoznačně posunutí data zpět na dobu, kdy certifkát ještě platil.

5. Při instalaci aplikace se mi zobrazí hláška "nelze nainstalovat chráněnou aplikaci od neznámého dodavatele" a "požadovaný přístup aplikace není zajištěn". Co mám dělat?
Možnost 1.
Je možné, že instalujete aplikaci již dříve ocertifikovanou starým certifikátem přes MobileSigner nebo SignSis. Je zapotřebí udělat si certifikát nový, platný na 3 roky a znovu si sehnat "unsigned" aplikaci, tzn. ještě necertifikovanou původní verzi. Tu následně ocertifikujte novou generací certifikátů s platností 3 roky a aplikace Vám již půjde bez problémů nainstalovat. Návod, jak získat certifikát a zacházet s ním naleznete :arrow: ZDE
Nicméně za mnohem elegantnější a jednodušší řešení považuji Hack systému a umístění upraveného installserveru do C:/sys/bin. Jak na to, naleznete:
ZDE je návod pro starší telefony, které už jsou pro Nokii pasé (N73, N80, N93, E50 a další S60 9.1 telefony)
ZDE je potom návod pro novější telefony, kde Nokia ještě boj se svými zákazníky nevzdala (N95, N81, N82 a novější, vesměs S60 9.2 a výš)

Možnost 2:
Je možné, že daný problém Vám vzniká přímo při certifikaci. Již jednou certifikované aplikace není třeba certifikovat podruhé a po takové operaci Vám instalovat ani nepůjdou. Základní koncovky S60 9.X aplikací jsou *.sis nebo *.sisx. Zatímco z koncovky sis nevyčteme, zda už aplikace certifikovaná je nebo není, a musíme se spolehnout na informace přiložené k ní, či to prostě zkusit a počkat si, co telefon udělá, tak u koncovky sisx si můžeme být jisti, že aplikace už podepsaná je. Proto všeobecně platí, aplikaci s koncovkou *.sisx nikdy necertifikujte, ona už totiž podepsaná je.

Možnost 3:
Je možné, že se jedná o aplikaci s přístupem do systému, a tu bez Hacku nenainstalujete.
ZDE je návod pro starší telefony, které už jsou pro Nokii pasé (N73, N80, N93, E50 a další S60 9.1 telefony)
ZDE je potom návod pro novější telefony, kde Nokia ještě boj se svými zákazníky nevzdala (N95, N81, N82 a novější, vesměs S60 9.2 a výš)

6. Při instalaci aplikace se mi zobrazí bezpečnostní varování "Aplikace není ověřená a může být nebezpečná pro váš telefon"
S tímto bezpečnostním varováním se můžete setkat při instalaci aplikací třetích stran, potažmo těch, co nejsou přímo z dílny Nokie. Společnost Nokia Vám touto cestou dává najevo, že neručí za žádnou škodu způsobenou používáním této aplikace. Aplikace stažené z tohoto fóra bývají většinou ozkoušeny uživately, kteří sem přispívají a proto není zvláštní důvod ke zvýšené opatrnosti. Je to alibismus Nokie, nikoliv hrozící nebezpečí.

7. Při instalaci aplikace se mi zobrazí bezpečnostní varování "Aplikace je určena pouze pro účely vývoje. Pokračování v instalaci může způsobit vážné problémy přístroje"
V takovémto případě instalujete tzv. beta verzi. Jedná se o zkušební verzi finální aplikace, kterou developer vypustí do oběhu jako free verzi, čili verzi zdarma, aby ji mohli uživatelé otestovat a sdělit výrobci jeji bugy (vady, nedostatky). Ale opět se nejedná o nic vážného, jenom Vás společnost Nokia upozorňuje, že za škody způsobené tímto druhem aplikací nenese žádnou zodpovědnost. Je velice nepravděpodobné, že by aplikace představovala vážnou hrozbu, tím spíš, pokud ji stáhnete z důvěryhodných zdrojů (stránky velkého výrobce, z fóra, kde ji ozkoušeli apod.)

8. Při instalaci aplikace se mi zobrazí hláška "chyba aktualizace". Co to znamená?
V takovém případě už danou aplikaci nebo její část už v telefonu máte, a nyní se snažíte instalovat jiným verzi s jiným názvem nebo jiným UID. Nejčastěji se zobrazuje v případech kdy se snažíte aplikaci ukrást, přičemž hlupák který ukradenou verzi upravil, jí bohužel také přidal do názvu své "veleslavné" jméno (dělají to nejčastěji stupidní cr@ackeři ze skupin BiNPDA, MTOi, FoXPDA, TGsPDA....) . Pro vyřešení problému je potřeba starou aplikaci nejprve odinstalovat (viz. bod 2) a poté znovu instalovat novou aplikaci (zpravidla přitom přijdete o její původní nastavení - takže jej zálohujte, případně se v tématu k dané aplikaci podívejte nebo zeptejte jaké soubory zálohovat). Jiná varianta je novou verzi přejmenovat tak, aby měla název shodný s již nainstalovanou. Pro začátečníky a méně zdatné jedince bude jednodušší ta přeinstalace. Název aplikace totiž název instalačního souboru, což někteří "méně chytří jedinci" nejsou schopni pochopit. Nicméně ti zkušenější mohou k přejmenování použít jednoduché nástroje pro práci s instalačními soubory - např. SmartSis, Sis Editor (doporučujeme) , nebo SISContents.
Nyní v 99% případů vše proběhne již bez problémů a nová aplikace se nainstaluje.
V ojedinělých případech může být na vině něco jiného, takže se ptejte v diskusi k dané aplikaci (vždy! však uveďte, zda jste původní aplikaci odinstalovali, nebo se pokoušeli o přejmenování té instalované )

9. Nedaří se mi nainstalovat java aplikaci. Kliknu na ni a vidím pouze spoustu souborů a složek, jako třeba meta-inf. Jak ji nainstaluji?
Většina aplikací, která je k dosažení na internetu, je uložena na hostingových serverech. Ty občas soubory promazávají, a většinou jdou po známých koncovkách souborů. Z toho důvodu uploadeři občas přejmenovávají koncovky, např. z *.jar (java aplikace) na *.zip, který už nebudí takovou pozornost. Problém nastane ale ve chvíli, kdy si uživatel takto přejmenovanou aplikaci stáhne a snaží se ji nainstalovat, protože hojně používaný Winrar dokáže Javu rozbalit stejně dobře, jako rar či zip, a tak si nic netušící uživatel java aplikaci rozbalí, namísto aby ji instaloval. Proto soubor neotvírejte a změňte jeho koncovku na *.jar, následně ho přesuňte do telefonu a nainstalujte (viz. bod č. 1)

10. Chci poslat druhé osobě aplikaci přes bluetooth či infraport, ale telefon mi vypíše chybovou hlášku "Nelze odeslat chráněný objekt"
Telefon je stavěn tak, abychom nemohli ilegálně šířit software z přístroje na přístroj. Existuje pár chytrých programů, které si s tím lehce poradí. Prvním a velice spolehlivým je ProfiMail. Je to sice program na správu e-mailů, ale obsahuje i správce souborů a pokud si v něm najdeme požadovanou položku, nebude už problém ji přes infraport či bluetooth lehce odeslat. Dalším programem, který si s tímto problémem dokáže poradit je např. X-plore.

11. Mohu aplikace sehnat i jinde, než pouze zde?
Pokud Vám naše sbírka nestačí, můžete navštívit i další weby a fóra. Z těch bychom Vám doporučili především následující.
http://www.forumno.net
http://www.ipmart-forum.com
http://www.symbianforum.cz
http://my-symbian.com/main/index.php

Pro zachování pevných nervů a duševního zdraví Vám doporučujeme vyhnout se Superfóru, které spadá pod MobilMánii, respektive C-press.
Naposledy upravil Dr. Nebolí to dne pát lis 07, 2008 4:34 pm, celkově upraveno 8
R.I.P. Symbian (1998-2012)

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Děkujeme všem, poslední ať zhasne. Až bude na trhu opět kvalitní mobilní OS, vzbuďte mě. A až se ho někdo bude zase soustavně snažit zabít, zastavte ho dřív, než to dodělá!
Uživatelský avatar
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.
 
Příspěvky: 4455
Registrován: úte dub 10, 2007 5:28 pm
Bydliště: Pardubice
Model telefonu: BB KeyOne, BB Q5, Nokia E71

Příspěvekod hanni v úte črc 01, 2008 7:31 am

Odo dneska mozete v nazve topicu aplikacie vidiet datum v tvare napr.:

nazov aplikacie [1.7.2008] (dalsie doplnujuce informacie)

Ten datum znamena datum pridania poslednej verzie danej aplikacie,aby bol prehlad,kedy naposledy bola aplikacia aktualizovana.

Ziadam aj vsetkych ostatnych uzivatelov,ktori budu pridavat nejaku aplikaciu alebo jej novu verziu, aby tam ten datum pisali v takomto tvare.
Uživatelský avatar
hanni
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7104
Registrován: pát dub 20, 2007 5:00 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom
Model telefonu: Nokia N8 Blue


Zpět na Symbian i Java aplikace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron