FAQ (často kladené otázky)

Hry pro pro telefony s OS s60v3, v5 a S^, + Java hry

Moderátor: Game Moderátor

FAQ (často kladené otázky)

Příspěvekod Dr. Nebolí to v ned pro 02, 2007 6:17 pm

Zde naleznete základní a nejčastější otázky uživatelů včetně odpovědi na ně, popřípadě odkazy, kde dannou problematiku na fóru hledat!

1. stáhnul(a) jsem si hru a nevím, jak ji mám dostat do telefonu
a) S použitím PC suite: K použití hry je nutné ji nejprve nainstalovat do vašeho telefonu. Nejvhodnější řešení je použít sadu PC suite, která je i na CD v originálním balení vašeho přístroje. Pro spojení telefonu a počítače je možné použít usb kabel (dodávaný v sadě s telefonem) nebo bluetooth či infraport. Telefon připojíme k počítači, otevřeme sadu PS suite, zvolíme kartu "správa spojení" a s pomocí průvodce dokončíme přidání telefonu. Když jsou oba přístroje spárované, v tray (dole, jak je čas) vám ikona PC suite zmodrá, což signalizuje, že spojení bylo otevřeno. Pomocí karty "instalovat aplikace" v hlavním menu pc suite lze instalovat zvolené hry z adresáře v pc do telefonu.
b) Bez použití PC suite: Nokia n73 podporuje i Mass storage, což znamená, že pokud máte v přístroji vloženou paměťovou kartu, lze připojit telefon i bez použití sady PC suite. Při připojení telefonu k PC zvolíme možnost "velkokapacitní zařízení" a v "Tento počítač" se nám zobrazí jako nová disková jednotka, kam můžete hru nakopírovat a instalaci spustit přímo z telefonu.

2. Při instalaci hry se mi zobrazí hláška "aplikaci nelze instalovat" či "aplikace není podporována" nebo "nekompatibilní s přístrojem"
V takovémto případě je pravděpodobné, že se snažíte instalovat hru, která není určena pro Nokii n73. Nokia n73 obsahuje operační systém symbian 3tí generace, jinak řečeno OS symbian 9.1 neboli 3rd edition. Aplikace a hry starších verzi symbianu, např. OS 8.1 nejsou podporované! Takováto hra na telefonu nepůjde spustit a tudíž je pro vás bezcenná.

3. Při instalaci hry se mi zobrazí hláška "naplatný certifikát" nebo "prošlý certifikát"
Prošlý certifikát: Pro vyřešení problému u většiny her stačí posunout datum v telefonu o rok či 2 dozadu (závisí na datu, kdy certifikát prošel). Po instalaci vraťte čas jednoduše zpět.
Neplatný certifikát: Tady už je řešení o trošku složitější. Při vypsání této hlášky je nutné si hru ocertifikovat. K tomu použijte tento návod. Pomocí návodu si vytvořte certifikát s koncovkou CSR. Pokud vám nepůjde registrace na http://www.symbiansigned.com, kde je nutné potvrdit platnost vašeho certifikátu, uploadujte váš csr soubor s žádostí o potvrzení certifikátu do příslušného tématu. Po ocertifikování hry v počítači vám již instalace bez problémů půjde.

Co když mi to hlásí i aplikace, která dřív certifikovat nepotřebovala - např. handy taskman - jak je to možné?
Nejprve je důležité si uvědomit, že vlastně žádná symbianová aplikace se bez certifikace neobejde. Ty, co nemusíte certifikovat vy, jsou už ocertifikované přímo od výrobce na "univerzální imei". Tím se myslí, že certifikát platí na všechna existující imei a tudíž jde i na všech telefonech bez toho, abychom ho museli certifikovat sami. Nicméně i tenhle "univerzální certifikát" jednou vyprší, stejně jako ten váš, který si běžně vytváříte pro aplikace, které nejsou ocertifikované už výrobcem. Stále však platí, že stačí posunout datum o nějaký ten čas dozadu, např. rok nebo víc. Záleží na vzniku aplikace a na skončení platnosti jejího certifikátu. Postup je tedy stále stejný - žádná vlastní certifikace není nutná. Ani by vám to správně jít nemělo, protože už jednou certifikovaná aplikace podruhé certifikovat nejde. Leda s použitím programu, který z ni certifikát odstraní, ale zůstaneme u lehčí varianty, a to je posunutí data.

4. Při instalaci hry se mi zobrazí bezpečnostní varování "aplikace není ověřená a může být nebezpečná pro váš telefon"
S tímto bezpečnostním varováním se můžete setkat při instalaci her, které nevyžadují certifikaci. Společnost Nokia vám touto cestou dává najevo, že neručí za žádnou škodu způsobenou používáním této hry. Ale takových her je 95% a není třeba se jich vážně obávat. Hry stažené z tohoto fóra bývají většinou odzkoušeny uživately, kteří sem přispívají a proto není zvláštní důvod ke zvýšené opatrnosti.

5. Při instalaci hry se mi zobrazí bezpečnostní varování "Aplikace je určena pouze pro účely vývoje. Pokračování v instalaci může způsobit vážné problémy přístroje"
V takovémto případě instalujete tzv. beta verzi. Jedná se o zkušební verzi finální aplikace, kterou developer vypustí do oběhu jako free verzi, čili verzi zdarma, aby ji mohli uživatelé otestovat a sdělit výrobci jeji bugy (vady, nedostatky). Ale opět se nejedná o nic vážného, jenom vám společnost Nokia upozorňuje, že za škody způsobené tímto druhem aplikací nenese žádnou zodpovědnost. 99 % těchto her váš telefon nikterak nepoškodi.

6. Při instalaci hry se mi zobrazí hláška chyba aktualizace. Co to znamená?
V takovém případě už danou hru v telefonu máte, nyní se snažíte instalovat jinou či stejnou verzi. Může se zobrazovat například při updatu z verze 1.00 na 1.10 apod. Pro vyřešení problému je nutné starou hru nejprve odinstalovat (viz. bod 7) a poté znovu instalovat novou hru. Nyni vše proběhne již bez problémů a nová hra se nainstaluje.

7. Jak odinstaluji hru z telefonu?
Nejjednodušší způsob, jak odinstalovat většinu her je najet na ikonu v menu telefonu a stisknout talčítko "c". Potvrdit hlášku a hra se odstraní. Složitější alternativa je i Menu - nástroje - správce aplikací. Jedná se o přehled všech instalovaných i neinstalovaných her a aplikací v paměti telefonu a na paměťové kartě. Stačí najet na požadovanou hru, levým tlačítkem volby a vybrat možnost odstranit. Takovýmto způsobem se mažou např. témata (schéma)

8. Mám problém s instalací java hry. Vidím jenom spoustu souborů a složek, např. meta-inf apod. Jak ji nainstaluji?
Jakákoliv hra napsaná v javě, čili java hra, má koncovku jar. Jedná se o obdobu symbianové koncovky sis či sisx, nebo windowsové aplikace exe. Ve formátu java je koncovka vždy jar. Tento soubor již dále nerozbalujeme. Problém může být v tom, že máte ve winraru nastaveno automaticky rozbalovat soubory jar, a pak se vám namísto instalace hry otevře jako winrar archiv. Takže si ve winraru tuto koncovku přes možnosti odškrtneme a příště se automaticky zinicializuje instalace přes Nokia PC suite. K tomuto problému lze dojít i přímo v mobilním telefonu při nevhodném použití aplikace X-plore aj. Takže koncovku jar již dále nerozbalujeme, nýbrž rovnou instalujeme

8. Stáhl(a) jsem si hru, úspěšně nainstaloval(a), ale hra se mi seká. Můžu s tím něco dělat?
Nejprve je nutné si uvědomit, že operační systém symbian má svoje vlastní vnitřní prostředí. Zatímco klasické mobilní telefony pracují s aplikacemi JAVA, Nokia n73 má své vlastní prostředí a aplikace, symbianové aplikace. Tudíž musí veškeré hry (zároveň i aplikace) napsané v javě emulovat. Slovo emulovat znamená vytvořit vhodné prostředí pro běh aplikace, která není kompaktibilní s mým OS. Laicky řečeno musí telefon spustit 2 operace najednou. Program, který čte hru a dál samotnou hru. Proto se může stát, že u některých složitějších 3D java her se může telefon lehce, někdy i více trhat. Jediné možné, i když ne vždy příliš efektivní, řešení je uvolnit paměť RAM - čili restartovat telefon. Pokud narazíte i na symbianovou hru, která se lehce trhá, je možné že máte buď opět zaplnenou paměť RAM nebo má hra vyšší HW nároky, než Nokia n73 může zvládnout. Značnou výhodu v tomto ohledu mají majitelé např. n95, která vlastní hardwarový 3D akcelerátor.

9. Mám hru, která se mi nezobrazí na celý display. Čím to je?
V takovémto případě vlastníte hru, která není určená přímo na n73. N73 má rozlišení QVGA, čili 240 x 320 pixelových bodů. Menší java hry, např. s rozlišením 176x208 nepoběží fullscreen. Zvláštním případem jsou anysize games, čili hry, které se přizpůsobí velikosti vašeho displaye. Vyskytují se vzácně, ale i s tímto případem se můžete setkat.

10. Mám rád(a) Java hru ze starého telefonu, ale je na menší display. Existuje nějaké řešení?
Ano, v tomto směru existují 2 účinná řešení. Pohodlnější je použít samozřejmě program, který udělá práci za vás. Poněkud složitější, možná však rychlejší řešení, je přepsat soubor, ze kterého si čte hra informace o velikosti zobrazované na display. Návod, jak na to je zde

11. Nelze mi poslat hru přes bluetooth. Píše mi to "nelze odeslat chráněný objekt"
Telefon je stavěn tak, abychom nemohli ilegálně šířit software z přístroje na přístroj. Ale existuje pár chytrých prográmků, kteřé si s tím lehce poradí. Prvním a velice spolehlivým je Profimail. Je to sice program na správu e-mailů, ale obsahuje i správce souborů a pokud si v něm najdeme požadovanou položku, nebude už problém ji přes infraport či bluetooth lehce odeslat. Dalším programem, který si s tímto problémem dokáže poradit je např. X-plore

12. U her mi nefunguje číselná klávesnice, můžu hrát jen pomocí joysticku. V čem je problém
Takovýto problém může způsobit aplikace, která se pak s hrami hádá. Zatím jediná taková, jakou jsme našli, je Security Genius. Takže problém bude určitě tady

13. Kamarád(ka) hrají hry, které nevypadají ani na mobilní telefon. O co se jedná?
Ano, existuje způsob, jak emulovat (slovo vysvětleno v bodu. 7) i hry, které jsou původem určeny pro jiné konzole, jako je např. Gameboy Color či Advance, Vnes, ale třeba i staré PC adventury. Kdo by neznal Indiana Jonese, Agenta Mlíčňáka. K emulaci potřebujete samotný emulátor a hru. Více se dočtete zde

14. Půjdou na n73 i hry z nové Nokie n-gage?
Ano, společnost Nokia přislíbila, že většina her z n-gage půjde (a vlastně už i chodí) na našich mobilních telefonech, takže nepotřebujeme zrovna toto "hráčské dělo", abychom si mohli zahrát i ty nejkvalitnější herní tituly, co pro mobilní telefony vznikají. Více informací o připravovaných a již vydaných hrách naleznete zde

15. Kde bych mohl(a) hry sehnat?
Seznam všech existujících her pro OS symbian, čili symbianových her.

Nebo můžete použít jednu z níže uvedených stránek:
http://www.series60v3.com/
http://my-symbian.com/main/index.php
http://www.symbianforum.cz/viewtopic.php?t=26809&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://www.qvgaphones.ic.cz/nokia1.html
http://www.dotsis.com/mobile_phone/
http://www.smart60.ru
Po použití funkce hledat samozřejmě i na našem fóru naleznete desítky výborných herních titulů.

Do diskuze pište prosím jen náměty a připomínky, co v FAQ chybí a co se má opravit. Jakékoliv jiné příspěvky budou bez varování rovnou mazány. Po uznání vaší připomínky a přidání do FAQ bude rovněž smazána. Všem, co pomohou k dotvoření předem děkuji :wink:

Poslední aktualizace proběhla dne: 6. března 2008
Zvláštní poděkování uživatelům: Prokop
R.I.P. Symbian (1998-2012)

R.I.P. BB10 (2013-2016)

Děkujeme všem, poslední ať zhasne. Až bude na trhu opět kvalitní mobilní OS, vzbuďte mě. A až se ho někdo bude zase soustavně snažit zabít, zastavte ho dřív, než to dodělá!
Dr. Nebolí to
V.I.P.
V.I.P.

Model telefonu: BB KeyOne, BB Q5, Nokia E71

Zpět na Symbian a Java hry