Pocity po koupi WP8, moje postřehy

Další věci, které se nevešly do jiné kategorie

Příspěvekod Potkan007 v stř lis 20, 2013 12:29 pm

Zdravím,
rozhodnul jsem se, že zase po nějaké době udělám něco pro fórum. Koupil jsem si Lumii 520, tak mě napadlo, že bych mohl sepsat pár postřehů z WP8, stejně jsem to udělal po koupi prvního Androidu jako nástupce Maema. Jsme fórum o Nokiích a neuvědomuju si, že by tu měl někdo Lumii. Omlouvám se, jestli tam mám chyby, nevím, co by vás zajímalo, takže pište připomínky, diskutujte, nadávejte mi opravujte mě.
Hlavně se omlouvám za prohazování Y a Z, píšu na anglické klávesnici, česká je pro mě trochu nezvyklá.

Zdravím zbylé uživatele tohoto fóra,
před necelým týdnem jsem se rozhodl, že jako nadšenec přes Android si udělám radost a vyzkouším systém, který rozděluje fanoušky Nokie na dva tábory – na ty, kteří Windows Phone vyzdvihují a na ty, kteří o něm nechtějí ani slyšet a jde podle nich o důvod, proč je Nokie tam, kde je. Nezaujatých názorů jsem moc neslyšel, jestli vůbec nějaké.

Sám se řadím do druhé skupiny, telefony s Windows Phone jsem si vyzkoušel v obchodech, vždycky na pár minut. Řekl jsem si, že jako člověk, který o sobě říká, že telefony jsou jeho koníčkem, si musím mobilní Windows vyzkoušet na vlastní kůži. Koupil jsem přes internet z jednoho velkého obchodu za neveřejnou cenu Nokii Lumii 520 v bílé barvě s tím, že mám dva týdny na případné vrácení bez udání důvodu, kdybych to s WP nevydržel. Pro ty, kteří nechtějí číst trochu přeskočím, nic vracet nebudu.

Telefon můžu porovnávat s Androidy v podobné cenové kategorii, jenže uživatelským pocitem z používání je minimálně na úrovni mého hlavního telefonu, Samsungu Galaxy S4. Když se mě někdo zeptá na telefon v podobné cenové kategorii a nevyžaduje hromadu možností nastavení, doporučím mu Lumii.

Domů jsem si přinesl malou modrou krabičku, v ní jsem našel telefon, malou nabíječku, levná sluchátka a pár nezbytných papírů. Žádné rozmazlování, z obsahu je cítit, že jde o nejlevnějšího zástupce této platformy. Naopak samotný telefon vypadá dražší, než je. Zadní kryt je vaničkou, do které se všechno zacvakne, takže nikde nic nevrže, k tomu 4“ IPS displej s relativně slušným rozlišením 800*480 bodů (hranaté dlaždice vytvářejí pocit větší jemnosti displeje) a perfektní reakce systému způsobují, že běžní uživatelé řadí Lumii do vyšší cenové kategorie, zdaleka nejčastější tip je 6000 korun, když jsem oznámil reálnou cenu, 3500, jeden člověk se okamžitě rozhodnul pro výměnu telefonu.

Na řadu přišlo první zapnutí a zároveň první překvapení. Z Androidu jsem zvyklý, že se telefon ptá na spoustu informací a po zapnutí je nutné nainstalovat hromadu aplikací, aby se dal vůbec používat. Microsoft míří systémem na uživatele, kteří si nechtějí hrát, chtějí telefon vybalit, párkrát kliknout a používat. Klobouk dolu, nastavení po prvním spuštěním bylo jen nutně dlouhé, vytvořil jsem si účet pro přístup do obchodu, vybral, jestli chci použít vloženou microSD kartu pro multimediální soubory (fotky, videa, ...) a už jsem viděl dlaždice. Nainstalované je všechno, co bude majitel potřebovat, hlasová navigace je zdarma, Office má nejpřesnější zobrazení, které jsem na mobilu viděl.

Na systému je na první pohled vidět, že někdo uvažoval. V jednoduchosti je krása, prostředí je po grafické stránce čistá práce, kombinace jednobarevných dlaždic (barvu je možné vybrat v nastavení), možnost nastavit, jestli má být podklad bílý, nebo černý. Nadšený geek bude zklamaný, BFU bude jásat.
Výrobce systému vsadil na uživatelský zážitek, celé prostředí se hezky animuje. Jde o velice praktickou vlastnost. Když na jednom z nejlepších telefonů s Androidem kliknu například na Galerii, trvá půl vteřiny, než se otevře. Neznalý člověk to vnímá jako zpožděnou reakci, takže podle něj mobil nestíhá. Kdybych měřil tu samou operaci na levné Lumii, bude trvat déle, jenže okamžitě v momentě kliknutí začne telefon zběsile animovat poutavý efekt otevření dalždice a tím získá potebný čas pro otevření procesu na pozadí, takže když dokončí animaci, skočí do otevřené aplikace. Stále se něco děje, uživatel je zaměstnán sledováním animace, telefon tím získává čas, reakce je subjektivně téměř okamžitá, i když ve skutečnosti jde pouze o okamžité spuštění animace. Opět musím říct – nad tím někdo přemýšlel. Navíc je celý systém skvěle odladěný, takže i na relativně slabém dvoujádru a 512 MB operační paměti je vše plynulé.

Bonusem je skvělá výdrž baterie. Lumii používám podobně jako Galaxy S4, její baterie má výrazně menší kapacitu. Celý den se pohybuju v betonové škole, čtvrtinu dne jsem úplně bez signálu, zbytek s minimem, oba telefony jsou připojené k wifi Eduroam. Z jednoho z telefonů poslouchám cestou do školy i zpátky MP3, dohromady kolem 2 hodin, občas něco vyfotím, občas si zahraju hru. Samsung je večer vybitý pod polovinu, takže ho musím nabít, další den by nepřežil. Lumie vydrží s přehledem 2 dny, v pohodě 3, podle procentuálního ukazatele by zvládla s malou rezervou 4 dny, ale radši ji nabiju.

Dostávám se k obchodu. Tady jasně vítězí Android, můžete si vymyslet sebevětší kravinu a na Google Play pravděpodobně bude vyhovující aplikace. Obchod pro Windows Phone 8 je chudší, ale najdete v něm většinu toho, co potřebujete, jenom si budete méně vybírat. Naopak bych vyzdvihnul jednotnost vzhledu systému a většiny doinstalovaných aplikací. Každá aplikace na Androidu vypadá jinak, ikonka je co nejbarevnější, aby na sebe přitáhla pozornost a přeřvala ostatní. Aplikace pro Windows vycházejí z jednoduchosti systému, většina z nich vypadá jako kdyby byly předinstalované a když si dám na plochu jejich dlaždici, není většinou možné ji rozeznat od původních programů, prostě zapadá. Menší nevýhoda je nemožnost instalace aplikací jinou cestou, než z obchodu. V Androidu si může instalovat kdo chce co chce, jenže téměř všechny aplikace instalované z instalačních balíčků jsou kradené. V souvislosti s širokou nabídkou bezplatných aplikací mi tohle omezení nevadí. Člověk přecházející z jiných systémů bude postrádat bezplatného správce souborů. Samozřejmě to byla první věc, kterou jsem hledal, jenže když jsem ho nenacházel, došlo mi, že něco takového nepotřebuju. Písničky si najde hudební přehrávač, obrázky Galerie, PDF Adobe Reader, Office dokumenty najde Office. Potřebuju ještě k něčemu správce souborů? Ne.

Uživatelé nenávidící tento systém často zmiňují tři nevýhody. Nefunguje Mass Storage, chybí podpora paměťových karet a přes bluetooth si nepošlete ani písničku. Chyba. Mass Storage sice nefunguje, ale telefon se umí k počítači připojit jako multimediální zařízení (pro uživatele plnohodnotných Windows jako Mass Storage s tím rozdílem, že k paměti mohou přistupovat zároveň mobil i PC – neodpojuje se). Můžete spravovat paměť telefonu i paměťovou kartu. Ano, WP8 podporuje paměťové karty a nejlevnější zástupce rodiny tuhle možnost využívá. Bluetooth funguje pouze jednosměrně. Z neupraveného telefonu sice nic nepošlete, ale do něj ano. V Nastavení zapnete bluetooth, musíte zůstat na této obrazovce, potom jdou do telefonu odesílat soubory. Nezjistil jsem, jak změnit název zařízení, pro ostatní je Lumie viditelná jako „Windows Phone“.

Naopak pravdivé jsou dvě méně časté nadávky na systém a jedna, kterou jsem objevil a na kterou si skoro nikdo nestěžuje. Nelze si jednoduchou cestou vybrat vlastní vyzvánění, je potřeba si na to stáhnout aplikaci z obchodu, jmenuje se Ringtone Maker, má snadné ovládání a nastavení vyzvánění je otázkou chvilky. Druhou nevýhodou je jednotné nastavování hlasitosti pro celý systém, žádné dělení na vyzvánění a multimédia, jako to má Android. Cestou do školy poslouchám MP3 naposílané přes bluetooth (protože to jde), hlasitost mám na 10 z 30, vypnu přehrávač, odpojím sluchátka. Přijdu na přednášku, přijde mi email a Lumie pípá i když jsem včera večer s jistotou vypnul zvuky, protože jsem si je ráno zase zapnul hudbou, ale už neztlumil. Ta mnou zjištění nevýhoda jsou playlisty. Pochopil jsem vytváření playlistů i na Maemu, kde na to vznikla řada návodů, ale tohle nechápu. Písničky se skládají do nějaké fronty, kterou potom nějakým způsobem uložím. Teoreticky by to šlo, ale ať dělám cokoli, mám ve výsledném playlistu v lepším případě jednu písničku, v horším úplně všechny, které mám v telefonu. Po dvou dnech jsem se vzdal, playlist jsem si sestavil v počítači a funguje.

Často probíraným tématem je multitasking. K němu přistupuje WP v principu stejně jako Android, uspává a dlouhým podržením tlačítka zpět se objeví seznam aplikací uspaných na pozadí. Bohužel zde chybí křížek, ten se objeví až po plánované aktulizaci systému, teď je nutné aplikaci rozkliknout a krátkým stiskem šipky zpět se z ní „vrátit“, tím se ukončí. Stejně tak při používání se aplikace stiskem šipky zpět zavírají, po dlouhém stisku šipky a výběru jiné aplikace, nebo zmáčknutí loga Windows pro návrat na plochu dlaždic, zůstávají uspané na pozadí.

Co jsem ještě nezmínil? Ptejte se, nejsou hloupé otázky, jenom hloupé odpovědi. ;-)
iPhone 7 32 GB + Nokia N900 (+ asi 20 dalších starších, třeba E66, E71, dvě Lumie)
Pravidla fóra||Maemo fórum||Taktování||Instalace a odinstalace
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: Lumia 735, Lumia 520

Re: Pocity po koupi WP8, moje postřehy

Příspěvekod fpolocek v stř lis 20, 2013 2:16 pm

Tak já mám jednu otázku.
Jak je to s kupováním(kradením) navigací mimo marketplace?Jde nějakou navigaci ilegálně stáhnout?
Siemens CX75 -> Nokia 5300 XpressMusic -> Nokia 6210 Navigator -> Nokia 5800 XpressMusic -> HTC Desire X -> Sony Xperia E4g -> Google Nexus 4 (nyní rezervní) -> BlackBerry Z30
fpolocek
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: BlackBerry Z30

Příspěvekod Potkan007 v stř lis 20, 2013 3:04 pm

Za hodinku se podívám, ale neni jediný důvod hned stahovat jinou navigaci, telefon má navigaci od Nokie včetně hlasových pokynů. Zkoušel jsem ji a vypadá opravdu použitelně.

edit: Tak pokud nemám špatné informace, WP8 od Nokie zatím odemčené nejsou. Nějaké navigace v obchodě jsou, ale nevidím důvod je instalovat.
iPhone 7 32 GB + Nokia N900 (+ asi 20 dalších starších, třeba E66, E71, dvě Lumie)
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Potkan007 v stř lis 20, 2013 7:21 pm

Ještě přidám pár screenshotů, můžete si napsat o další.

Tohle je moje plocha. 7 z viditelných dlaždic jsou původní, 8 patří doinstalovaným aplikacím. Všechny ale vypadají stejně.

Obrázek

Tohle je ta offline hlasová navigace od Nokie. Nevidím důvod hledat jinou.
Obrázek
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod fpolocek v stř lis 20, 2013 9:06 pm

Tu otázku jsem položil protože například HTC 8S navigaci od nokie nemá.
Siemens CX75 -> Nokia 5300 XpressMusic -> Nokia 6210 Navigator -> Nokia 5800 XpressMusic -> HTC Desire X -> Sony Xperia E4g -> Google Nexus 4 (nyní rezervní) -> BlackBerry Z30
fpolocek
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: BlackBerry Z30

Příspěvekod Potkan007 v stř lis 20, 2013 9:17 pm

Jo takhle. Nokie uvolnila Here i pro ostatní značky, ale jenom v některých zemích, takže stačí vybrat v nastavení oblast Spojené státy a stáhnout Nokia Here. Měni se tak jenom obsah obchodu, ne jazyk systému. Vidím to jako nejlepší řešení.
HTC zatím, pokud vím, odemčené nejsou, takže jediná možnost na jinou navigaci je stáhnout ji z obchodu. Vidím v něm GPS Voice Navigation (zdarma), GPeSka (zdarma), CoPilot GPS (zdarma). Z placených jsem našel Navigon Europe (2070 Kč), Navigation Europe (1056 Kč).
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod Turek v čtv lis 21, 2013 6:49 pm

Potkane@ díky za postřehy :class:

fpolocek píše:Jak je to s kupováním(kradením) navigací mimo marketplace?Jde nějakou navigaci ilegálně stáhnout?

Zlodějny žádného druhu WP nepodporuje, což je jen dobře. Vše si ověřuje.
Turek
Uživatel
Uživatel

Model telefonu: MOTO E4 plus

Příspěvekod vasikk v čtv lis 21, 2013 9:13 pm

Údajně se chystá i Sygic......

Už si pátral po hacku?
Já studoval hack pro HTC s WP a moc moudrý jsem z toho nebyl.
Raději jsem flashnul CFW s hackem :D
>>Jak zálohovat telefon<<
NEIGNORUJ PRAVIDLA A KOUKNI >SEM<
ČTI DŮLEŽITÁ TÉMATA
Návody čti v klidu a pozorně
Je slušné popsat postup vyřešení problému
Chybové hlášky pište přesně

Zasměj se
vasikk
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: THL 5000

Příspěvekod Potkan007 v pát lis 22, 2013 10:22 am

Po hacku jsem patral. Zatim to vypada tak, ze nejake jine znacky (mozna prave to HTC, nevzpominam si) je mozne odemknout, Nokie jsou na dobre ceste, ale jeste nejdou.
Ja osobne se k odemceni chystam, ale pujdu oficialni cestou. Stoji tusim 20 dolaru na rok, ale pro majitele uctu Microsoft DreamSpark je zadarmo, coz jako student CVUT FIT splnuju.
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod pyler v sob lis 23, 2013 11:03 am

Jedine pre samsung ativ s je k dispozii intelop unlock.

Sygic na wp8 nebude, VLC pochybujem ze niekedy. Lepsi hudobny prehravac? Jaj, kdeze.

Teoreticky vela veci moze zmenit uz potvrdene zlucene s win rt
Len dve veci sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale tou prvou si nie som istý.
Albert Einstein
pyler
Expert fóra
Expert fóra

Model telefonu: nokia n97 mini

Zpět na Ostatní