Souboj malých dat. O2 je 169× dražší než Vodafone FUJ!!

Další věci, které se nevešly do jiné kategorie

Souboj malých dat. O2 je 169× dražší než Vodafone FUJ!!

Příspěvekod Xnovic v sob črc 11, 2009 6:10 am

Tento článek pochází z mobilmania.cz, já jsem ho však našel na my-mobile.cz, kde ho publikoval uživatel Hepaa...

Citace :

Je lepší 20 Kč za deset minut nebo 17 Kč za 1440 minut? Nový způsob účtování u O2 je navíc velmi nebezpečný.

Po včerejším URL je skrytá pro neregistrované uživatele, prosím registruj se nebo přihlaš, abys viděl URL odkaz. o „sjednocování“ a „zjednodušování“ účtování dat je mnohým zákazníkům jasné, že pokud se chtějí vyvarovat osobního bankrotu, pak musí buď preventivně znemožnit datové přenosy (a smazat datové nastavení, které jim operátor v posledních dnech zaslal) a nebo si aktivovat balíček Internet
v mobilu za 150 Kč měsíčně. Platit 20 Kč za 10 minut je prostě přespříliš. Jde především o zákazníky kteří používají na svém mobilu všemožné kecálky typu ICQ
, nechávají si čas od času zkontrolovat mailovou schránku přičemž nějaký ten mail sem tam stáhnou a vyřídí, při čekání na zpožděný vlak přečtou textovou verzi MobilManie, atd.

případě, a to bude od srpna obzvláště nebezpečné, používají jinou aplikaci která tu a tam nenápadně stáhne pár kilobajtů z internetu... Jde prostě o všechny zákazníky, kteří dělají cokoli datově velmi málo náročného v delších časových intervalech tak, že měsíčně se s poplatkem za data dostanou třeba i hodně pod 150 Kč měsíčně. Počítejte se mnou, pokud by se k internetu člověk kvůli pár kilobajtům připojil třeba jen 10× za den s časovou prodlevou delší než 10 minut, pak by mu operátor účtoval dvě stě korun
. A za celý měsíc pak rovných 6 000 Kč...

A to se stále bavíme jen o desíti „impulzech“ denně. Třeba právě ony aplikace pro instant messaging (IM) to hravě zvládnou i vícekrát a to nemluvím o tom, když s někým začnete chatovat. Prostě a jednoduše, zahrávat si s novým způsobem účtování dat se dle mého rovná hře
v ruskou ruletu. O to zajímavější je ovšem takové malé porovnání s konkurencí. T-Mobile je na tom nyní v tuto chvíli podstatě stejně jako O2, nabízí datové balíčky Surf+ a Surf&Mail+ v ceně od 118 Kč měsíčně, popřípadě účtuje sazbu za každý přenesený kilobajt. To sice najdeme i u Vodafone, ale s jednou výjimkou a tou je denní tarif pro krátkodobé připojení.

Jde o balíček s výmluvným názvem Internet do mobilu na den. Parametry jsou jasné, za 17 Kč si může zákazník Vodafonu objednat přístup k internetu na 24 hodin s datovým omezením (FUP) 5 MB, přičemž operátor mu zašle SMS
, do kdy balíček platí. Ještě zpět k FUP - jedná se o omezení rychlosti stahování, pokud zákazník limit přetáhne, operátor ho zpomalí na 16 kB/s. Nám jde ovšem o absurditu dovedenou do extrému, tedy 20 Kč za deset minut versus 17 Kč za 1 440 minut. Další postřehy v bodech:

* za 24 hodin připojení by zákazník O2 zaplatil 2 880 Kč, tedy 169× více než u Vodafone
* za deset minut připojení v rámci denního tarifu zaplatí zákazník Vodafone 17 Kč, dalších 143 × 10 minut (tedy zbytek do 24 hodin) už má předplaceno/zadarmo. Průměrná cena deseti minut u Vodafone je tedy necelých 0,12 Kč
* za deset minut toho ani s 3G mnoho nestihnete. Stojí vám jeden nalezený autobusový spoj, dva přečtené a jeden poslaný e-mail za 20 Kč?

A musím si tak položit otázku kam až O2 zajde s velikostí účtovací jednotky? A teď nemám na mysli jen data, dočkáme se třeba účtování hovorů způsobem 120+60, SMS po desítkách? Kolik budeme platit za služby které vůbec nevyužijeme? Jak by se situace mohla vyvíjet dál zachytil s trochou nadsázky jeden z našich blogerů. A na závěr ještě jeden blogerský postřeh který stojí za pozornost, podívejte jak je složité datové přenosy pro určité číslo deaktivovat... V tomto případě jde o zrušení datových přenosů na infolince operátora u čísla staršího člověka, který tuto službu vědomě vůbec nevyužívá.

Zdroj: MobilMania.cz

Pokračování :

S postupným rozšiřováním mobilní sítě nové generace 3G a růstem
obliby internetu v mobilu přichází O2 s významnou změnou v oblasti mobilních dat. Od 1. srpna 2009 bude pro všechny rezidentní zákazníky (tedy nefiremní) platit nový zjednodušený a pro všechny „sjednocený“ systém účtování dat. Zpoplatněnou jednotkou se namísto množství stažených dat, respektive množství přenesených kilobajtů stává časový interval stahování. Převedeno do
praxe můžeme nový systém popsat následovně: zákazník zaplatí 20 Kč za 10 minut stahování.

A tím se dostáváme k místu, kde je onen pověstný háček, v tomto případě spíše hák. Stačí totiž abyste přenesli pouhý jeden kilobajt a hned platíte dvacet korun
, protože tím se odstartuje onen desetiminutový blok. Nové účtování mobilních dat prý využijí zejména zákazníci, kteří využívají internet ve svém mobilu nepravidelně. Já v tom spíš vidím pořádný operátorský podraz. Stačí totiž omylem zavadit o tlačítko spouštějící wapový prohlížeč, nebo jít na placený odkaz na portálu Active a už platíte dvacku.

TIP: Na toto téma probíhá živá diskuze na našem fóru

TIP: přečtěte si článek Nové účtování mobilních dat u O2: zpátky na stromy

Od srpna bych ovšem i těmto „svátečním surfařům“ doporučil aktivovat datový balíček. Za 150 Kč měsíčně v případě paušálistů a 40 Kč týdně v případě předplacenkářů totiž získají
skutečně neomezené datové přenosy platné pro každý protokol a technologii. Při aktivaci balíčku lze navíc stále využít akci na tři měsíce bezplatného provozu, dále pak zůstává balíček aktivní a operátor účtuje běžnou sazbu. Balíček lze ovšem bez sankcí zrušit. Je totiž třeba si uvědomit, že nově se bude stačit připojit jen 8× měsíčně a už se vám balíček vyplatí. Jinak totiž za oněch 8× 10 minut zaplatíte 160 Kč.

Aktivaci můžete provést jednoduše přes SMS, stačí poslat textovku ve tvaru IVM na číslo 999 181. Pro deaktivaci pak SMS ve tvaru D IVM na stejné číslo. Pokud si nejste jisti, zda máte správně nastavený telefon, můžete si konfigurační nastavení vyžádat od operátora na zákaznické lince *11.

„Naše průzkumy ukazují, že v současném účtování se zákazníci neorientují. Je pro ně těžké odhadnout, jak veliké jsou webové stránky, a kolik tedy za jejich prohlížení zaplatí. Stahování dat se významně zrychluje, v některých případech by tak zákazníci platili i za relativně krátký čas stahování vysoké částky. Připravili jsme tedy nový srozumitelný a přehledný systém, který nezohledňuje množství stažených dat. Sazba je neměnná a je dána časovým intervalem v délce 10 minut. Zákazník si tak během jednoho připojení lehce stihne prohlédnout požadovanou stránku či přečíst emaily a navíc si sám snadno změří, kolik jej to bude stát,“ říká Jan Karas, ředitel pro segmentový marketing operátora.

Nová forma účtování mobilních dat je platná jak pro nové, tak stávající zákazníky paušálních i předplacených služeb. Jak už bylo řečeno, účtovací jednotkou je časový interval v délce 10 minut, za který zákazník zaplatí 20 Kč, a to bez ohledu na nastavení mobilního telefonu či na to, kolik dat stahuje. Desetiminutový blok je aktivován datovým přenosem. V tabulce níže se můžete podívat na průměrné surfování v mobilu z pohledu starého a nového účtování. Modelovou situaci sestavil přímo operátor, jde o příklad běžného surfování na telefonu střední kategorie mimo síť UMTS.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Telefon : ASUS P750 (Windows Mobile 6.1 Professional)
Xnovic
V.I.P.
V.I.P.

Model telefonu: ASUS P750

Re: Souboj malých dat. O2 je 169× dražší než Vodafone FUJ!!

Příspěvekod Potkan007 v sob črc 11, 2009 7:22 am

Fuj, fuj, fuj! Asi budu muset pomalu přelést jinam. O2 mi vyhovovalo právě proto, že se na net platilo méně než za srovnatelnou akci u T-M a Vodafone (mám proměřeno).
A teď? Mám platit za Shazam ID, nebo za Oskarka 20Kč? To se vyplatí SMS za dvacku!
Gratuluju hoši- na net za 40 týdně nemám (mám, ale to už si radši počkám na wifi, nemusim posílat oskarka za 40) a mé účty za net kolem 2Kč/týden mi vyhovovaly. Kam se ten net v mobilu řítí?
Myslim, že přijdou o hodně zákazníků jako já, můj táta, máma, strejda, teta... všichni jsme u nich a net využíváme maximálně na 2 Kč/týden.

edit: Ještě mě napadá, že relativně levné A-GPS u mě skončilo...
iPhone 7 32 GB + Nokia N900 (+ asi 20 dalších starších, třeba E66, E71, dvě Lumie)
Pravidla fóra||Maemo fórum||Taktování||Instalace a odinstalace
Obrázek
Potkan007
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: Lumia 735, Lumia 520

Příspěvekod Zdenek444 v sob črc 11, 2009 7:57 am

To účtování po 10 minutách je sice hloupost, ale nechápu, proč na začátku srovnává běžné placení za kb u O2 s nějakým datovým paušálem u Vodafonu za 17 Kč denně :?: No a jinak ještě, že už mám ten net za 160 Kč měsíčně :shock: ...
Obrázek
Zdenek444
Moderátor
Moderátor

Model telefonu: N79 FW 31.002

Příspěvekod Smith.F v sob črc 11, 2009 10:25 am

O2 už žádné běžné placení za kB nemá, v tom je právě ten problém.
U VF je tento "datový paušál" nastaven defaultně, i když si zákazník může nastavit účtování z kB.

Takže ve výsledku to vypadá tak, že když půjdeš s O2 na net, hned ti to strhne 20 Kč a máš předplacených 10 minut. Když půjdeš s VF, strhne ti to automaticky 17 Kč a máš předplacených 24 hodin. Na tomto bylo založené srovnání.

PS: Jsem sice u růžovejch, ale tak trošku to sleduju. Jestli mi tohle udělá TM, tak to bude podpásovka jako blázen a nejspíš přestanu jejich internet prostě využívat. Tohle totiž v podstatě znemožňuje používání IM, aGPS, aplikací jako je Oskárek a synchronizačních věcí jako jsou RSSky, počasí atd. A odpověď O2? Kupte si neomezený za 160 :x
PPS: Nevěřím, že automatické posílání nastavení O2 internetu svým zákazníkům v poslední době nemá vztah k tomuto. Někdo rodičům nastavení schválně pokazí, aby omylem při podržení nuly neběhali na net (který nepoužívají) a on jim to O2 "spraví" :roll:
Dřív Symb-magor, nyní Androiďák.
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Model telefonu: Samsung Galaxy S

Příspěvekod a1ex v sob črc 11, 2009 3:01 pm

Potkan007 píše:Myslim, že přijdou o hodně zákazníků jako já, můj táta, máma, strejda, teta... všichni jsme u nich a net využíváme maximálně na 2 Kč/týden.

Myslim ze O2 kvuli 2kc urcite nezbankrotuje :D
n82 / fw 31.0.016 hacked
a1ex
Uživatel
Uživatel

Příspěvekod Smith.F v sob črc 11, 2009 3:30 pm

a1ex: Jde spíš o to, že kvůli tomu od nich odejdou. Tím O2 přijde o ovečky, platící i za hlasové služby, beztak nějaký paušálek....
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Příspěvekod Zdenek444 v úte črc 14, 2009 2:36 pm

Nevíte náhodou někdo něco o tomhle :shock: ? :
Kód: Vybrat vše
OS:K 1.8. menime uctovani za mobilni data,jako castemu uzivateli mobilnich dat doporucujeme aktivaci tarifu O2 Data nonstop,750Kc/m.Poslete SMS:AMI na 999111.O2

Před chvilkou mi to poslali SMSkou, se asi zbláznili, ne :shock: ? 750 Kč měsíčně... Koukal jsem na ty jejich stránky, ale moc se v tom nedá vyznat :? Myslel jsem, že ty změny, co jsou tady, se těhle tarifů netýkají... Kdybyste někdo věděl víc, tak napište...
Obrázek
Zdenek444
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod .:Generic:. v úte črc 14, 2009 2:38 pm

Jo taky mi to teď poslali :evil: a přitom žádný datový tarif momentálně nemám. Zkus se mrknout na forum mobilmanie, tam se to určitě řeší
.:Generic:.
Expert fóra
Expert fóra

Model telefonu: Galaxy SII

Příspěvekod Smith.F v úte črc 14, 2009 2:47 pm

Podle mě to jen zkouší, jestli změní i ten tarif za 160, tak skončili..
EDIT: Podle mě zkouší všechny přetáhnout o schod výš. Příležitostným uživatelům vnutit tarif za 160, těm co ho mají vyšší. Ale na to jim nikdo neskočí a jestli ještě nějak změní podmínky, tak je trh pořádně nakopne tam, kde slunce nesvítí..
Smith.F
Moderátor.
Moderátor.

Příspěvekod Zdenek444 v úte črc 14, 2009 3:05 pm

Smith F. : No pevně v to doufám... Ale pokud vím, tak i ten vyšší tarif (co se lišil snad jen FUP, které já stejně ani nezaznamenám), byl snad jen něco přes 300 Kč, takže aby to třeba nechtěli všechno zdvojnásobit :shock: Přecházet jinam se mi vážně nechce, ale nic jiného by mi asi nezbylo :roll:
.:Generic:. : Na MM se k tomuhle ještě nedostali, zatím řešili jen to, co tu máme nahoře...
Obrázek
Zdenek444
Moderátor
Moderátor

Zpět na Ostatní